Tarımın Bilgi Bankası

Şap (Dabak) hastalığı nedir?

Sığır, manda, koyun, keçi, domuz, deve ve yabani çift tırnaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalıktır. Ölüm oranı yüzde 2-5 arası değişir ve genellikle genç hayvanlarda görülür. Bazı salgınlarda bu oran yüzde 50'ye kadar çıkabilir.

Ölüm oranının düşüklüğüne rağmen aşılanmamış sürülerde bulaşma oranı yüzde 100'e yaklaşır. Aşılanmış sürülerde bile duruma göre hastalığa yakalanma oranı yüzde 40'lara kadar çıkabilmektedir. Süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomik kayıplara sebep olur. Hastalık, çok hızlı ve akla gelebilecek her vasıta ile yayılır.

Şap virusunun değişik özellikler gösteren 7 tipi mevcuttur. Bunlardan üçü ülkemizde görülmektedir. Bunlar; A, O ve Asya-1 tipleridir. Bu tiplerden birine karşı aşılı hayvan diğer tiplerle karşılaştığı zaman hastalığa yakalanabilir.

HASTALIK

1 / 3
Halk arasında ŞAP veya DABAK olarak bilinir. Virus adı verilen çok küçük bir mikrop tarafından meydana getirilir. Şap virusu karanlığı ve kuru yerleri sever. Çok bulaşıcı ve hızla yayılan bir hastalıktır. Özellikle et ve süt verimi ile işgücü kaybına neden olur. Sığır, manda, koyun, keçi, domuz ve diğer bütün geviş getiren hayvanlara bulaşır. At ve eşeklerde görülmez.

ŞAP HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

2 / 3
Hasta hayvanlar tarafından etrafa saçılan virusun (solunum havası ve diğer salgılarla) havaya karışması ve diğer hayvanların bu havayı teneffüs etmesi ile. (Bu şekilde virus rüzgarında yardımı ile 100 km. kadar uzağa giderek oradaki hayvanları hastalandırabilmektedir) Hasta hayvanların salya, burun akıntısı, idrar ve dışkısı ile saçılan virusun ahırda kullanılan alet ve ekipmana, ahırda çalışan görevliler veya ahıra giren çıkan kişilerin elbise ve ekipmana, ahırda çalışan görevliler veya ahıra giren çıkan kişilerin elbise ve çizmelerine bulaşması ile veya hasta hayvanların taşındığı nakil araçları ile. Kuşlar, fareler gibi hastalığa duyarlı olmayan ancak virusu taşıyabilen hayvanlarla. Virus hasta hayvanların solunum havası, salyası, burun akıntısı, gözyaşı, süt, semen, idrar ve dışkısı ile etrafa saçılmaktadır.

ŞAP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

3 / 3
Şap virusu hayvanın vücuduna girdikten sonra hayvan hemen hastalık belirtileri göstermez. Virus hayvanın vücudunda bir müddet çoğalır. Bu süreye İnkubasyon Süresi denir ve bu süre 2-14 gün arasında değişmektedir. Hastalık yüksek ateş ile başlar. Belirtiler sığır ve koyunlarda farklılık göstermektedir. Donuk ve cansız bakışlar. Dilde, dudakların içyüzünde, yanaklarda ve diş etleri önce kızarır daha sonra içleri sıvı dolu şişkinlikler oluşur. 24-28 saat sonra bu sıvı dolu şişkinlikler patlayarak yerlerinde yaralar oluşur. Bu nedenle hayvanlar yem yiyemez ve su içemez. Hayvanın ağzından iplik gibi salya akar ve hayvan ağzını şapırdatır. Titreme. Tırnak arasında önce içleri sıvı dolu şişkinlikler görülür, ayak hassas ve sıcaktır. Daha sonra bu şişlikler patlayarak yaralar meydana gelir. Hayvan bu yüzden topallar. Şiddetli vakalarda tırnak düşebilir. Süt veriminde azalma görülür. Gebe hayvanlar yavru atabilir. Buzağılarda virus kalbe yerleştiğinden ölüm oranı yüksektir.

Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
11 Ekim 2020, 19:40
Huseyin
Ağız dabaginasiliyilesirneyapmamizlazim

0

0

19 Haziran 2020, 12:07
Sanane Lan…
Ben başka bir şey arıyordum ama bunu da öğrendiğim iyi oldu

0

0

04 Mart 2020, 21:38
Hamiyet
Bu hastalıkla nasıl başa çıkılır

0

0

Yorum Yapın

Koyun keçi ırklarımız Hayvanlar
Tüm kesimlerin başvuru kaynağı olarak kullandığı 'Koyun Keçi Irklarımız' kitapçığının yoğun talepten dolayı ikinci baskısı yapıldı. Kitapçıkta 37 koyun ile 14 keçi ırkının özellikleri, yetiştirme koşulları, verim yönü ve vücut ölçüleriyle ilgili kapsamlı bilgiler yer alıyor. Tarım Bilgisi olarak kitapçıktaki bilgileri sizler için derledik.
Etçi sığır ırkları nelerdir? Hayvanlar
Etçi sığır ırkları olarak nitelendirilen ırklar sadece et verimi yönünden geliştirilmiştir. Bu ırkların sütleri genellikle ticari amaç için kullanılmaz ve sağılmaz. Sadece buzağılarına yetecek kadar süt vermeleri yeterli görülüyor. Et yönünden geliştirilen bu ırklar özellikle geniş otlak, mera ve çayırlara sahip olan ülkelerde tercih ediliyor.
Kombine verimli sığır ırkları nelerdir? Hayvanlar
Sütçü sığır ırklarında et verimi, etçi sığır ırklarında da süt verimi düşüktür. Dünyadaki bazı sığır ırklarında hem süt hem de et verimi özellikleri üzerinde durularak her iki verim yönü birlikte geliştirilen sığır ırklarına kombine verimli sığır ırkları deniliyor.
Hayvan pasaportu nedir? Hayvanlar
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta; hayvan pasaportu, hayvan kulak küpesi, nakil belgesi ve veteriner sağlık raporu nedir? İşte kısa kısa bilgiler...
Sığırlarda üreme etkinliği düşüklüğü problemi ve çözüm önerileri Hayvanlar
Optimum, karlı bir sığırcılık işletmesinde inek başı yılda 1 yavru alınması ve bunun en az yüzde 85'inin canlı olarak kalması ve büyütülmesi amaçlanmalı. Türkiye'de ise inek başına yetiştirilen genç hayvan sayısının yıllık bazda yüzde 57 ile yüzde 69 oran bandında değiştiği görülüyor. 2015 verilerine göre sağılan inek başına doğan ve 1 yaşına ulaşabilen buzağı oranı yüzde 61.7 olup optimum değerlere ulaşmak için en az yüzde 20'lik bir gelişme imkanı ve potansiyeli bulunuyor. Peki bunun için neler yapılmalı?
Koyun-Keçi çiçek hastalığı ve korunma yolları Hayvanlar
Koyun-keçi çiçeği, koyun ve keçilerde ateş, özellikle deri ve akciğerlerde olmak üzere hayvanların tüm vücuduna yayılan, papüler, nadiren içi sıvı dolu keseciklerle (vezikül) karekterize öldürücü viral bir hastalıktır.
Şap (Dabak) hastalığı nedir? Hayvanlar
Sığır, manda, koyun, keçi, domuz, deve ve yabani çift tırnaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalıktır. Ölüm oranı yüzde 2-5 arası değişir ve genellikle genç hayvanlarda görülür. Bazı salgınlarda bu oran yüzde 50'ye kadar çıkabilir.
Sığır besiciliğinde püf nokta Hayvanlar
Sığır besiciliğinin püf noktaları neler? Hangi hayvanlar besiye elverişlidir? Besicilikte orjin ve cinsiyet önemli mi? Çevre sıcaklığı besi performansını nasıl etkiliyor? İşte cevapları...
Arıcılıkta Hangi Malzemeler Kullanılır? Hayvanlar
Arıcılığa başlamayı düşünüyorsanız arıcılıkla ilgili temel malzemelerin neler olduğunu yazımızda bulabilirsiniz. Temel arıcılık araç ve gereçlerin neler olduğunu öğrenerek internetten bu araç ve gereçlerin fiyatlarını görebilir ve bütçenizi buna göre belirleyebilirsiniz.