Tarımın Bilgi Bankası

Hayvan pasaportu nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta; hayvan pasaportu, hayvan kulak küpesi, nakil belgesi ve veteriner sağlık raporu nedir? İşte kısa kısa bilgiler...

HAYVAN PASAPORTU İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİ

1 / 4
Sığır cinsi hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi yönetmeliği kapsamında küpelenerek kayıt altına alınan sığır cinsi hayvana ait ırk, cinsiyet, doğum tarihi, hareket bilgileri, hayvan sahibi bilgileri ve aşı bilgilerini içeren il/ilçe müdürlüğü tarafından düzenlenen hayvan kimlik belgesidir. Hayvan pasaportu sığır cinsi hayvanların nakilleri sırasında yanlarında bulundurulmak zorundadır.

HAYVAN KULAK KÜPESİ NEDİR?

2 / 4
Ülkemizde sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar kulak küpesi ile küpelenerek TÜRKVET’te kayıt altına alınmakta ve hareketleri izlenmektedir. Yetiştiricinin hayvanlarını küpeletmek için işletmesinin bağlı bulunduğu il/ilçe Tarım Müdürlüğüne ya da küpeleme yetki devri yapılan kurum/kuruluşa başvurması gerekmektedir. Sığır cinsi hayvanların doğumundan itibaren en geçe 3 ay içinde, ancak 3 aydan önce hayvan doğduğu işletmeyi terk edecekse işletmeyi terk etmesinden önce küpelenerek kayıt altına alınması gerekmektedir. Koyun ve keçi türü hayvanların, doğumdan itibaren en geç altı ay içinde veya ilk altı ayda hayvan işletmeyi terk edecekse işletmeyi terk etmesinden önce küpelenerek kayıt altına alınması gerekmektedir. Küpelenmemiş ve kayıt altına alınmamış sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmez, kesimhanede kesilmelerine ve hayvan satış yerlerine girişlerine izin verilmez.

HAYVAN NAKİL BELGESİ NEDİR?

3 / 4
Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında küpelenerek kayıt altına alınan koyun ve keçi türü hayvanlar için resmi veteriner hekim, hayvan sahibi, hayvan satış yeri yetkilisi veya Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluş tarafından düzenlenen, koyun ve keçi türü hayvanların kulak küpe numaralarının, çıkış ve varış işletmesi bilgilerinin bulunduğu, hayvanların nakilleri esnasında yanlarında bulundurulması gereken belgedir.

VETERİNER SIĞLIK RAPORU

4 / 4
İller Arası canlı hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde İl/İlçe Müdürlüklerinde görevli resmi veteriner hekimler tarafından düzenlenen hayvan ve hayvansal ürünlerin sağlıklı olduğunu gösteren belgedir. Kaynak: TÜRKTARIM

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum yapmak için:

Hayvan pasaportu nedir? Hayvanlar
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta; hayvan pasaportu, hayvan kulak küpesi, nakil belgesi ve veteriner sağlık raporu nedir? İşte kısa kısa bilgiler...
Sığırlarda üreme etkinliği düşüklüğü problemi ve çözüm önerileri Hayvanlar
Optimum, karlı bir sığırcılık işletmesinde inek başı yılda 1 yavru alınması ve bunun en az yüzde 85'inin canlı olarak kalması ve büyütülmesi amaçlanmalı. Türkiye'de ise inek başına yetiştirilen genç hayvan sayısının yıllık bazda yüzde 57 ile yüzde 69 oran bandında değiştiği görülüyor. 2015 verilerine göre sağılan inek başına doğan ve 1 yaşına ulaşabilen buzağı oranı yüzde 61.7 olup optimum değerlere ulaşmak için en az yüzde 20'lik bir gelişme imkanı ve potansiyeli bulunuyor. Peki bunun için neler yapılmalı?
Koyun-Keçi çiçek hastalığı ve korunma yolları Hayvanlar
Koyun-keçi çiçeği, koyun ve keçilerde ateş, özellikle deri ve akciğerlerde olmak üzere hayvanların tüm vücuduna yayılan, papüler, nadiren içi sıvı dolu keseciklerle (vezikül) karekterize öldürücü viral bir hastalıktır.
Şap (Dabak) hastalığı nedir? Hayvanlar
Sığır, manda, koyun, keçi, domuz, deve ve yabani çift tırnaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalıktır. Ölüm oranı yüzde 2-5 arası değişir ve genellikle genç hayvanlarda görülür. Bazı salgınlarda bu oran yüzde 50'ye kadar çıkabilir.
Sığır besiciliğinde püf nokta Hayvanlar
Sığır besiciliğinin püf noktaları neler? Hangi hayvanlar besiye elverişlidir? Besicilikte orjin ve cinsiyet önemli mi? Çevre sıcaklığı besi performansını nasıl etkiliyor? İşte cevapları...