Tarımın Bilgi Bankası

Bitkisel yağ nedir? Rafine yağ nedir? Ayçiçek yağı nedir? Mısır yağı nedir? Fındık yağı nedir? Aspir yağı nedir? Palm yağı nedir?

Yağlar hakkında genel bilgileri bu çalışmada bulabilirsiniz.

BİTKİSEL YAĞ

1 / 7
Sadece bitkisel kaynaklardan elde edilen, temel olarak yağ asitleri gliseridlerinden oluşan, doğal yapısı gereği az miktarda fosfatidler gibi diğer lipidleri, sabunlaşmayan bileşenleri ve serbest yağ asitlerini içerebilen yağdır.

RAFİNE YAĞ

2 / 7
Yağ elde edilecek bitki ya da tohumundan elde edilen ham yağın içindeki istenmeyen bileşenlerin uzaklaştırılması amacıyla; doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmadan, yağın içindeki yapışkan maddelerin (fosfatidler) giderilmesi (degumming), serbest asitliğin giderilmesi, ağartma ve koku giderme gibi işlemlerle elde edilen yağdır.

AYÇİÇEK YAĞI

3 / 7
Ayçiçek bitkisinin tohumlarından elde edilen berrak ve sıvı bir yağdır. Ayçiçeği tohumları yüzde 45 oranına kadar ayçiçek yağı randımanı verebilir.

MISIR YAĞI

4 / 7
Mısır bitkisi tanelerinin embriyolarından elde edilen yağdır. Mısırların yağ içeriği ortalama yüzde 4-5 arasındadır. Mısır yağı 235 dereceye kadar ısıya dayanıklı, yanmayan ve okside olmayan bir yağ çeşididir. Bu nedenle çoğunlukla kızartmalarda kullanılır.

FINDIK YAĞI

5 / 7
Fındık ağacının meyvelerinden elde edilen yağdır. Bütün yağlar arasında en yüksek yanma ve en düşük donma derecesine sahip olan yağdır. Ayrıca yararlı kolesterolü yükselten ve en hızlı yakılan yağ olarak birinci sırada yer alır.

ASPİR YAĞI

6 / 7
Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen yağdır. Aspir bitkisi sarı, turuncu ve kırmızı renklerde olabilen bir çiçek türüdür. Aspir bitkisinin içeriği yüzde 45 civarında yağdan oluşur.

PALM YAĞI

7 / 7
Palm yağı için yağın elde edildiği bitki kısmına göre iki farklı tanım yapılmaktadır. Eğer yağ, palm meyvesinin etli mezokarbından elde edilirse palm yağı, çekirdeğinden elde edilirse palm çekirdeği yağı olarak adlandırılır. KAYNAK: TÜRK TARIM ORMAN DERGİSİ

Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
14 Ekim 2020, 11:28
hikmet Tokalak
Ayçiçek yağı rafine edilmeden yemek ve kızartmalarda kullanılabilirmi.

0

0

Yorum Yapın

Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Beslenme ve Yemek
Siyez buğdayı ülkemizde yoğun olarak bulgur yapımında kullanılmakla birlikte; erişte makarna, siyez ezmesi ve köy tipi ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayı ile günümüz buğdayları karşılaştırıldığında siyez buğdayının daha yüksek protein, yağ ve fosfor düzeyine sahip olduğu görülüyor. Siyez ununun kabarma özelliği olmamasından dolayı yassı düz ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayının sağlık açısından başlıca faydaları şöyle sıralanıyor.
Etin yanında ayran tüketilmemeli! Beslenme ve Yemek
Günlük yaşamda gıdaları tüketirken bazen farkında olarak bazen de farkında olmayarak yanlışlar yapabiliyoruz. Çoğumuz için beytinin yanında yoğurt, dönerin yanında ayran tüketmek olmazsa olmazlarımızdan. Ancak bu tüketim alışkanlığı bazı olumsuzluklarla neden olabiliyor.