Tarımın Bilgi Bankası

Tarımda drone nerede kullanılıyor?

Dronlar tarımda nerelerde kullanılıyor? İlaçlama, gübreleme, haritalama başta olmak üzere drone kullanımı çiftçiye nasıl bir kolaylık sağlıyor? İşte Dr. Mevlüt Şahin'in kaleminden tarımda drone kullanımı...

Dron ismi İngilizce erkek arı (drone) kelimesinden gelmektedir. Günümüzde ise İHA yani insansız hava aracı anlamında kullanılmakta ve dron olarak isimlendirilmektedirler. Her ne kadar son yıllarda popüler olduysa da dronların mazisi özellikle askeri amaçla kullanılması 1900'lü yılların başlarına dayanmaktadır. ABD'nin Vietnam Savaşında dronları kullandığı bilinmektedir.

DRONLAR TEKNOLOJİK BİR OYUNCAK OLMANIN ÖTESİNE GEÇTİ

1 / 7
Dronların günümüzde teknolojik bir oyuncak olmasının ötesinde, amaca uygun aletlerle teçhiz edilerek çok değişik alanlarda kullanılmaktadırlar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Askeri alan, medya, kargo teslimi, inşaat, sağlık, haritalama, seyahat, reklam, haberleşme, moda, romantizm ve tarım.

DRONLAR TARIMDA NERELERDE KULLANILIYOR?

2 / 7
Dronlar tarımda haritalama, ölçüm, gübreleme, hastalık ve zararlı tespiti, ilaçlama, fırtına hasarını kontrol etme, ürünün fizyolojik gelişimini izlemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca; uzaktan algılama ve bitki izleme teknikleri, su stresi, verim ve olgunluk zamanlarının belirlenmesi, yabancı ot tür ve yoğunluk belirlenmesi, flora tespiti, su kaynaklarının kontrolü ve işçilerin gözetlenmesi de bu araçlarla kolayca yapılabilmektedir.

HASSAS İLAÇLAMA KABİLEYİTE İLE UYGUN İLAÇLAMA YAPILABİLİYOR

3 / 7
Hastalık ve böcek salgınlarında ilaçlanacak bölgelerin dron yardımıyla daha önce tespit edilerek sadece bu bölgelere ilaç verilmesi maliyetin düşürülmesinin yanında, belki de ondan daha önemli olarak insan ve çevre koruma yönünden büyük üstünlük sağlar. Hassas ilaçlama kabiliyetine sahip tarımsal dronlarla, hastalıklı alanlar belirlenerek hastalık yoğunluğuna göre ve uygun miktarda ilaçlama yapılabilmektedir. Bu sayede hastalığın yayılması önlenirken kimyasal ilaç kullanımı da en aza indirilmiş olur.

DRONLAR RÜZGÂR ETKİSİYLE BİTKİLERİN DÖLLENMESİNE DE YARDIMCI OLUYOR

4 / 7
Ayrıca dron kullanımı bitkilerdeki döllenme olayına yardımcı olarak verimi artırıcı etki de yapabilmektedir. Şöyle ki bitkilerin çoğunun çiçeklerinin döllenmesi rüzgâr ve böceklerin yardımıyla gerçekleşmektedir. Döllenme olmadan verimli bir tarımsal üretim yapmak mümkün değildir. Günümüzde arı sayısındaki düşüş, böcekleri öldüren tarım ilaçlarının her geçen gün daha fazla kullanılması dünya çapında tarımsal üretimin temelini oluşturan bitki tozlaşmasının geleceği konusunda endişelere yol açmıştır. Japonya’da araştırmacılar, bitkilerin döllenmesi üzerine dronların etkilerini araştırmışlar ve tozlaşma üzerine olumlu etkileri olduğunu tespit etmişler. Dronların rüzgâr etkisi yaparak bitkiye zarar vermeden çiçeklerin döllenmesini sağladığını belirlemişler. Bazı tohum üreticilerinin hibrit bitkilerin yetiştirilmesi esnasında döllenmeyi sağlamak içinde dronları kullandıkları bilinmektedir.

TARIMSAL DRONE PAZARI 1 MİLYAR DOLARI AŞACAK

5 / 7
Küresel Pazar analizleri, tarımsal drone pazarında 2024 yılına kadar 1 milyar dolarlık satış olacağını öngörüyor ve 2024 yılına kadar olan zaman diliminde, çiftçilerin dron kullanımında dron yazılım ve mekanizasyonundaki teknolojik gelişiminin %70 oranında arttıracağı ve 200.000 adet civarına ulaşabileceği tahmin ediliyor.

DRONLA 10 DAKİKADA 10 DEKAR ARAZİ İLAÇLANABİLİYOR

6 / 7
Dronla ilaçlamada traktörle yapılabilecek ilaçlamaya kıyasla daha hassas ve hızlı bir çalışma ile maliyet düşürülebilir. Günümüzde kullanılan orta seviye bir dron, 10 litre su ile 10 dakikada 10 dekar araziyi ilaçlamayabilecek kapasiteye sahip bulunmaktadır. Deposundaki karışım bittiği noktayı koordinat sistemi ile belirleyerek tekrar ilaçlamaya başladığında aynı noktadan ilaçlama yapabilmektedir. Ayrıca tarla içerisinde traktör dolaşmayacağından ürüne de zarar verilmemiş ve toprağı da sıkıştırmamış olur. Traktörün tarlaya giremeyeceği durumlarda zaten dronla yapılacak ilaçlama veya gübrelemenin zaten başka bir alternatifi bulunmamaktadır. Ayrıca uçak ve helikopter ile yapılan ilaçlama işleminde yan arazilere zarar verme potansiyeli olmakla birlikte maliyeti de oldukça yüksektir. Dronların kullanımı bu işlemlerde özellikle püskürtme uygulaması yapılırken hızlı ve etkili olmasından dolayı giderek artmaktadır. Dronla ilaçlama ve ya gübrelemede püskürtülmeyen alan kalması veya üst üste aynı yere uygulama yapılması söz konusu değildir.

TARIMDA YENİ TEKNOLOJİLER VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

7 / 7
Türkiye’nin savunma sanayisinin yakaladığı başarıyı, tarım sektörünün de yeni teknolojileri yakından takip ederek ve geliştirerek yakalaması gerekmektedir. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi, tarımda verimliliğin artırılması, doğru tarımsal veriye sahip çıkma ve tarım teknolojilerinde farkındalık oluşturulması konularına odaklanılması gerekmektedir. Aksi tekdirde tarımda teknoloji kullanımının ve güvenli gıdaya ulaşabilmenin sürdürülebilir olamayacağı açıkça görülmektedir. KAYNAK: Dr. MEVLÜT ŞAHİN ANADOLU GAZETESİ

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Tarımda drone nerede kullanılıyor? Tarım ve Çiftçi
Dronlar tarımda nerelerde kullanılıyor? İlaçlama, gübreleme, haritalama başta olmak üzere drone kullanımı çiftçiye nasıl bir kolaylık sağlıyor? İşte Dr. Mevlüt Şahin'in kaleminden tarımda drone kullanımı...
Kaz yetiştiriciliği yapacaklar nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de kaz yetiştiriciliği son yıllarda yaygınlaşıyor. Aslında kazlar Anadolu'da her köy ve kasabada, çiftçilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda hep vardı. Ancak son dönemde artık geleneksel yetiştiricilikten ticari yetiştiriciliğe doğru bir kayış var. Bundan dolayı internette kaz yetiştiriciliğine yönelik bilgiler daha çok aranmaya başladı.
Türkiye’de tarım destekleri! Doğrudan Gelir Desteği ve tarımda özelleştirmeler çiftçiyi nasıl etkiledi? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de tarım desteklerin seyri! İlk destekleme alımı ne zaman ve hangi üründe uygulandı? TMO, Tarım Satış Kooperatifleri ve KİT'ler desteleme alımlarına ne zaman başladı? Tarımda girdi destekleri hangi üründe ne zaman uygulandı? 2000 yılında uygulanan Doğrudan Gelir Desteği'nin ülke tarımına en büyük zararı ne oldu? Tarım sektöründe uygulanan özelleştirmelerden çiftçi nasıl etkilendi? Bütün bu soruların cevabı haberimizde...
Tarım robotları Tarım ve Çiftçi
Tarım robotları, genel olarak açık alan ve kapalı alan robotları olarak sınıflandırılmaktadır. Tarım robotları hakkında temel bilgileri bu çalışmada bulabilirsiniz.
Malç uygulaması ve faydaları nedir? Tarım ve Çiftçi
Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm materyallere malç adı veriliyor. Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir materyalle örtülü olduğu için yabancı ot tohumları çimlenip toprak yüzeyine çıksa dahi fotosentez yapamadıkları için yaşamlarını devam ettiremezler.
9 soruda arazi toplulaştırma Tarım ve Çiftçi
Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmış durumda. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkansız hale getiriyor.
Hobi bahçeciliğine başlarken nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, hobi bahçeciliğinde dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılara dikkat çekti. Yanmaz, TÜRKTARIM Dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan makalesinde hobi bahçeciliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Asmalarda yaz budaması Tarım ve Çiftçi
Asmaların uyanıp geliştiği, yapraklı dönemlerinde yapılan işlemlere yaz budamaları veya yeşil budamalar deniliyor. Bu dönemde sürgünlerin dipten kesilmesi, kısaltılması yanında salkımlar ve yapraklarla ilgili değişik kültürel uygulamalar yapılabilmekte.
Çayır ve meraların ıslahı Tarım ve Çiftçi
Düşük kalitelideki verimsiz meraların verimlerini yükseltmek, bu meralardan en yüksek verimi elde etmek ve elde edilen yemin kalitesini artırmak için yapılan işlemlerin hepsine çayır ve mera ıslahı denir.