Tarımın Bilgi Bankası

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde kendi imkanlarınızla elma sirkesi yapabilirsiniz. Farklı yöntemler olmakla beraber benzer malzemelerle kendi zevkinize göre elma sirkenizi çeşitlendirmeniz de mümkün.

Elma sirkesi tarifi ile diğer meyvelerden de aynı yolu izleyerek sirke yapımı mümkün. Ayva, üzüm, armut, hurma, alıç, portakal veya limon kabuğu gibi meyvelerden de aynı yolu takip ederek sirke yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi Malzemeler

1 / 9
8-9 adet doğal elma

Elma Sirkesi Malzemeler

2 / 9
2 litre temiz su

Elma Sirkesi Malzemeler

3 / 9
2 yemek kaşığı bal

Elma Sirkesi Malzemeler

4 / 9
1 tatlı kaşığı tuz - kaya tuzu tercih edilebilir

Elma Sirkesi Malzemeler

5 / 9
2 litrelik kavanoz

Elma Sirkesi Yapımı

6 / 9
Elmaların sap ve çekirdekleri ayıklanır, elmalar doğranır ve temiz bir kab içine alınır, üzerini hafif geçecek kadar su eklenir ve diğer malzemeler konur. İlk günler her gün, ileri ki haftalarda ise haftada bir karıştırılır. Sirke yapımının yaklaşık 2 ay süreciğini düşünerek hesaplayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Yapımı

7 / 9
Sirke hazır olunca içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Buda normal bir durumdur bu tabaka bir maya tabakasıdır. Bu maya tabakasıyla; bal kullanmadan diğer yapacağınız elma sirkesini mayalayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Yapımı

8 / 9
Sirkenizi bekletirken üzerinin bir bez veya tülbentle kapalı olması ve karanlık ortamda tutulması önemlidir.

Elma Sirkesi Yapımı

9 / 9
Sirkeniz ne kadar çok beklerse o kadar kendine özgü ve kaliteli olur. Eğer sirkenizin kalitesini arttırmak isterseniz; 15- 20 süreden sonra karışımı süzüp, oluşan sirke içine iki üç adet nohut, bir parça ekmek, az miktarda kaya tuzu atın ve kavanozun ağzını kapatarak 40 gün bekletin. Daha sonra süzün.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Beslenme ve Yemek
Siyez buğdayı ülkemizde yoğun olarak bulgur yapımında kullanılmakla birlikte; erişte makarna, siyez ezmesi ve köy tipi ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayı ile günümüz buğdayları karşılaştırıldığında siyez buğdayının daha yüksek protein, yağ ve fosfor düzeyine sahip olduğu görülüyor. Siyez ununun kabarma özelliği olmamasından dolayı yassı düz ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayının sağlık açısından başlıca faydaları şöyle sıralanıyor.
Etin yanında ayran tüketilmemeli! Beslenme ve Yemek
Günlük yaşamda gıdaları tüketirken bazen farkında olarak bazen de farkında olmayarak yanlışlar yapabiliyoruz. Çoğumuz için beytinin yanında yoğurt, dönerin yanında ayran tüketmek olmazsa olmazlarımızdan. Ancak bu tüketim alışkanlığı bazı olumsuzluklarla neden olabiliyor.