Tarımın Bilgi Bankası

Et ürünlerinde fermentasyon nedir?

Et ürünlerinde fermentasyon nedir? Isıl işlem uygulanmış et ürünü nedir? Soğuk zincir nedir? İşte cevabı...

Et ürünlerinde fermentasyon nedir?

1 / 3
Mikroorganizmaların, çiğ ette bulunan veya dışarıdan ilave edilen karbonhidratları başta laktik asit olmak üzere diğer organik bileşiklere dönüştürerek pH değerini düşürmesi ile birlikte ürünün olgunlaşmasına katkıda bulunduğu işlemdir. Tebliğ kapsamında fermente sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuğa uygulanır.

Isıl İşlem Uygulanmış Et Ürünü Nedir?

2 / 3
Kürleme, fermentasyon marinasyon gibi işlemler uygulanarak veya uygulanmaksızın üretilen ve ışıl işlem uygulanan et ürünlerini ifade eder. Emülsifiye et ürünleri, jambon, ısıl işlem görmüş sucuk, kavurma ve kıyma kavurma ısıl işlem uygulanmış et ürünlerine örnektir.

Soğuk Zincir Nedir?

3 / 3
Soğuk zincir, soğuk ortamda muhafazası gereken gıdaların, üretim aşamasından başlayarak sevkiyat, depolama ve sergilemeden tüketime kadarki her aşamada gıda güvenilirliği kriterlerine uygunluğunu ve özelliklerini koruyabilmesi için uygulanması zorunlu olan soğuk muhafaza, soğuk taşıma ve benzeri işlemler bütününe denir. Soğuk zincirde uygulanacak sıcaklık değerleri gıdanın çeşidine göre değişim gösterir.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Beslenme ve Yemek
Siyez buğdayı ülkemizde yoğun olarak bulgur yapımında kullanılmakla birlikte; erişte makarna, siyez ezmesi ve köy tipi ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayı ile günümüz buğdayları karşılaştırıldığında siyez buğdayının daha yüksek protein, yağ ve fosfor düzeyine sahip olduğu görülüyor. Siyez ununun kabarma özelliği olmamasından dolayı yassı düz ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayının sağlık açısından başlıca faydaları şöyle sıralanıyor.
Etin yanında ayran tüketilmemeli! Beslenme ve Yemek
Günlük yaşamda gıdaları tüketirken bazen farkında olarak bazen de farkında olmayarak yanlışlar yapabiliyoruz. Çoğumuz için beytinin yanında yoğurt, dönerin yanında ayran tüketmek olmazsa olmazlarımızdan. Ancak bu tüketim alışkanlığı bazı olumsuzluklarla neden olabiliyor.