Tarımın Bilgi Bankası

Topraksız Tarım Türleri Nelerdir?

Topraksız tarım, tarımsal üretimin, toprak dışında bitki besin maddelerince zenginleştirilmiş katı veya sıvı yetiştirilme ortamlarında gerçekleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Topraksız tarımda üretimin, doğrudan sıvı ortamda, besin çözeltileriyle gerçekleştirilmesi SU KÜLTÜRÜ (Hidroponik), kök bölgesinde besin çözeltileriyle zenginleştirilmiş torf, perlit, hindistan cevizi atığı (Kokopeat), kaya yünü, kum, talaş, pomza gibi ortamlar kullanılarak yapılmasına ise KATI ORTAM KÜLTÜRÜ adı verilmektedir.

Katı Ortam Kültürü

1 / 5
Yetiştirme ortamı olarak kullanılan materyaller organik ve inorganik olmak üzere ikiye ayrılır. Organik materyaller genellikle doğal (Torf, kompost vb...) olarak kullanılırlar. İnorganik materyaller ise doğal (Kum, tüf, pomza vb...) ve işlendikten sonra (Perlit, kaya yünü vb...) kullanılanlar olarak ayrılır. Katı ortam kültüründe organik ve inorganik yetiştirme ortamları tek başlarına olduğu gibi birbirlerinin özelliklerini tamamlayarak, uygun bir yetiştirme ortamı sağlayacak şekilde değişik oranlarda karıştırılarak da kullanılabilir. (Perlit-Torf veya Pomza-Torf gibi)

Katı Ortam Kültüründe Nelere Dikkat Etmeli?

2 / 5
İlk olarak ucuz ve yerel olması önemlidir. İyi bir drenaj ve havalanma sağlanmalıdır. Sterilize edildikten sonra biyolojik ve kimyasal olarak bitkiye zarar verecek şekilde bozulmamalıdır. Suda eriyebilen tuz içeriği düşük olmalıdır. pH değer uygun olmalıdır.

Katı Ortam Kültüründe Nelere Dikkat Etmeli?

3 / 5
Fiziksel ve kimyasal olarak homojen olmalı, ortamda kullanılması sonucu çabuk bozulmamalıdır. Bitkiye yeteri miktarda su ve besin maddesi tutma özelliğine sahip olmalıdır. Hafif olmalıdır.

Su Kültürü (Hidroponik)

4 / 5
Bitkilerin doğrudan besin çözeltisi içinde yetiştirildiği sistemdir. Durgun su kültürü, akan su kültürü ve aerofonik olmak üzere üç şekilde uygulanır. Akan su kültüründe besin çözeltisi devamlı ve aralıklı olarak kapalı sistemle akıtıldığı kanallarda bitkinin yetiştirilmesidir. Besleyici film tekniği ve derin su kültürü olarak iki şekilde uygulanır.

Su Kültürü (Hidroponik)

5 / 5
Durgun su kültürü en eski topraksız kültür uygulamasıdır. Günümüzde sadece bitki beslemeye dayalı çalışmalarda ve amatörce evlerde kullanılır. Ticari olarak önemi yoktur. Havalandırmalı ve havalandırmasız olmak üzere iki türü vardır.

Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
12 Mart 2017, 17:52
Yusuf Çağlayan
Bu konuda daha derinlemesine yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

0

0

Yorum Yapın

Malç uygulaması ve faydaları nedir? Tarım ve Çiftçi
Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm materyallere malç adı veriliyor. Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir materyalle örtülü olduğu için yabancı ot tohumları çimlenip toprak yüzeyine çıksa dahi fotosentez yapamadıkları için yaşamlarını devam ettiremezler.
9 soruda arazi toplulaştırma Tarım ve Çiftçi
Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmış durumda. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkansız hale getiriyor.
Hobi bahçeciliğine başlarken nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, hobi bahçeciliğinde dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılara dikkat çekti. Yanmaz, TÜRKTARIM Dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan makalesinde hobi bahçeciliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Asmalarda yaz budaması Tarım ve Çiftçi
Asmaların uyanıp geliştiği, yapraklı dönemlerinde yapılan işlemlere yaz budamaları veya yeşil budamalar deniliyor. Bu dönemde sürgünlerin dipten kesilmesi, kısaltılması yanında salkımlar ve yapraklarla ilgili değişik kültürel uygulamalar yapılabilmekte.
Çayır ve meraların ıslahı Tarım ve Çiftçi
Düşük kalitelideki verimsiz meraların verimlerini yükseltmek, bu meralardan en yüksek verimi elde etmek ve elde edilen yemin kalitesini artırmak için yapılan işlemlerin hepsine çayır ve mera ıslahı denir.
Buğdayda sarı cücelik virüs hastalıkları ve mücadele yöntemleri Tarım ve Çiftçi
Tahıl üretim alanlarında yaygın şekilde görülen Sarı Cücelik Virüs hastalıkları ile nasıl mücadele edilmeli? Bu konuda önemli araştırmalar yapan Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Havva İlbağı, sarı cücelik virüs hastalıkları hakkında bilgi vererek, mücadele yöntemlerini anlattı.