Tarımın Bilgi Bankası

Topraksız Tarım Türleri Nelerdir?

Topraksız tarım, tarımsal üretimin, toprak dışında bitki besin maddelerince zenginleştirilmiş katı veya sıvı yetiştirilme ortamlarında gerçekleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Topraksız tarımda üretimin, doğrudan sıvı ortamda, besin çözeltileriyle gerçekleştirilmesi SU KÜLTÜRÜ (Hidroponik), kök bölgesinde besin çözeltileriyle zenginleştirilmiş torf, perlit, hindistan cevizi atığı (Kokopeat), kaya yünü, kum, talaş, pomza gibi ortamlar kullanılarak yapılmasına ise KATI ORTAM KÜLTÜRÜ adı verilmektedir.

Katı Ortam Kültürü

1 / 5
Yetiştirme ortamı olarak kullanılan materyaller organik ve inorganik olmak üzere ikiye ayrılır. Organik materyaller genellikle doğal (Torf, kompost vb...) olarak kullanılırlar. İnorganik materyaller ise doğal (Kum, tüf, pomza vb...) ve işlendikten sonra (Perlit, kaya yünü vb...) kullanılanlar olarak ayrılır. Katı ortam kültüründe organik ve inorganik yetiştirme ortamları tek başlarına olduğu gibi birbirlerinin özelliklerini tamamlayarak, uygun bir yetiştirme ortamı sağlayacak şekilde değişik oranlarda karıştırılarak da kullanılabilir. (Perlit-Torf veya Pomza-Torf gibi)

Katı Ortam Kültüründe Nelere Dikkat Etmeli?

2 / 5
İlk olarak ucuz ve yerel olması önemlidir. İyi bir drenaj ve havalanma sağlanmalıdır. Sterilize edildikten sonra biyolojik ve kimyasal olarak bitkiye zarar verecek şekilde bozulmamalıdır. Suda eriyebilen tuz içeriği düşük olmalıdır. pH değer uygun olmalıdır.

Katı Ortam Kültüründe Nelere Dikkat Etmeli?

3 / 5
Fiziksel ve kimyasal olarak homojen olmalı, ortamda kullanılması sonucu çabuk bozulmamalıdır. Bitkiye yeteri miktarda su ve besin maddesi tutma özelliğine sahip olmalıdır. Hafif olmalıdır.

Su Kültürü (Hidroponik)

4 / 5
Bitkilerin doğrudan besin çözeltisi içinde yetiştirildiği sistemdir. Durgun su kültürü, akan su kültürü ve aerofonik olmak üzere üç şekilde uygulanır. Akan su kültüründe besin çözeltisi devamlı ve aralıklı olarak kapalı sistemle akıtıldığı kanallarda bitkinin yetiştirilmesidir. Besleyici film tekniği ve derin su kültürü olarak iki şekilde uygulanır.

Su Kültürü (Hidroponik)

5 / 5
Durgun su kültürü en eski topraksız kültür uygulamasıdır. Günümüzde sadece bitki beslemeye dayalı çalışmalarda ve amatörce evlerde kullanılır. Ticari olarak önemi yoktur. Havalandırmalı ve havalandırmasız olmak üzere iki türü vardır.

Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
12 Mart 2017, 17:52
Yusuf Çağlayan
Bu konuda daha derinlemesine yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

0

0

Yorum Yapın

Tarımda drone nerede kullanılıyor? Tarım ve Çiftçi
Dronlar tarımda nerelerde kullanılıyor? İlaçlama, gübreleme, haritalama başta olmak üzere drone kullanımı çiftçiye nasıl bir kolaylık sağlıyor? İşte Dr. Mevlüt Şahin'in kaleminden tarımda drone kullanımı...
Kaz yetiştiriciliği yapacaklar nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de kaz yetiştiriciliği son yıllarda yaygınlaşıyor. Aslında kazlar Anadolu'da her köy ve kasabada, çiftçilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda hep vardı. Ancak son dönemde artık geleneksel yetiştiricilikten ticari yetiştiriciliğe doğru bir kayış var. Bundan dolayı internette kaz yetiştiriciliğine yönelik bilgiler daha çok aranmaya başladı.
Türkiye’de tarım destekleri! Doğrudan Gelir Desteği ve tarımda özelleştirmeler çiftçiyi nasıl etkiledi? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de tarım desteklerin seyri! İlk destekleme alımı ne zaman ve hangi üründe uygulandı? TMO, Tarım Satış Kooperatifleri ve KİT'ler desteleme alımlarına ne zaman başladı? Tarımda girdi destekleri hangi üründe ne zaman uygulandı? 2000 yılında uygulanan Doğrudan Gelir Desteği'nin ülke tarımına en büyük zararı ne oldu? Tarım sektöründe uygulanan özelleştirmelerden çiftçi nasıl etkilendi? Bütün bu soruların cevabı haberimizde...
Tarım robotları Tarım ve Çiftçi
Tarım robotları, genel olarak açık alan ve kapalı alan robotları olarak sınıflandırılmaktadır. Tarım robotları hakkında temel bilgileri bu çalışmada bulabilirsiniz.
Malç uygulaması ve faydaları nedir? Tarım ve Çiftçi
Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm materyallere malç adı veriliyor. Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir materyalle örtülü olduğu için yabancı ot tohumları çimlenip toprak yüzeyine çıksa dahi fotosentez yapamadıkları için yaşamlarını devam ettiremezler.
9 soruda arazi toplulaştırma Tarım ve Çiftçi
Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmış durumda. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkansız hale getiriyor.
Hobi bahçeciliğine başlarken nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, hobi bahçeciliğinde dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılara dikkat çekti. Yanmaz, TÜRKTARIM Dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan makalesinde hobi bahçeciliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Asmalarda yaz budaması Tarım ve Çiftçi
Asmaların uyanıp geliştiği, yapraklı dönemlerinde yapılan işlemlere yaz budamaları veya yeşil budamalar deniliyor. Bu dönemde sürgünlerin dipten kesilmesi, kısaltılması yanında salkımlar ve yapraklarla ilgili değişik kültürel uygulamalar yapılabilmekte.
Çayır ve meraların ıslahı Tarım ve Çiftçi
Düşük kalitelideki verimsiz meraların verimlerini yükseltmek, bu meralardan en yüksek verimi elde etmek ve elde edilen yemin kalitesini artırmak için yapılan işlemlerin hepsine çayır ve mera ıslahı denir.