Tarımın Bilgi Bankası

Bağcılıkta budama ve terbiye sistemi nedir?

Bağcılıkta terbiye ve budama çok önemli bir yer tutuyor. Bundan dolayı bağcılığa başlarken işimizi sağlama almalıyız.

Bağcılık ülkemiz tarım sektörü ve ülkemiz ekonomisi için önemi her geçen yıl artan bir alanı oluşturuyor.

Budama

1 / 5
Budama; asma fizyolojisini doğrudan etkileyen ve asmanın canlı olan çubuk, sürgün, yaprak gibi organlarının kesilerek çıkarılması işlemidir. Çeşitli nedenlerle (hastalık, don vb. ) kurumuş organların çıkarılması asma fizyolojesini etkilemediğinden budama kapsamında değerlendirilmemektedir.

Terbiye

2 / 5
Budama; gelişmeye bırakılacak gözlerle bunlardan oluşacak sürgünlerin sayı ve yerleriyle ilgili iken, terbiye istemleri ise asmaya verilen şekil, gövde, kol, çubuk ve çubukların yönlendirilmesiyle ilgilidir. Asmalarda terbiye şekli budama ile oluşturulur ve oluşturulan bu şekil; budama ile korunur veya değiştirilir.

Her yıl düzenli yapılmalı

3 / 5
Asma; sert budanması (fazla sayıda ve miktarda kesim) gereken kültür bitkilerinden birisidir. Bazı meyve türlerinden hiç budama yapılmadan veya çok hafif budama yapılarak kök, gövde, yaprak ve ürün dengesi kurulabilirse de bazılarında dengenin kurulması ve korunması için her yıl düzenli budama yapılması gereklidir. Asmanın yıllık gelişmesinin daha sağlıklı olmasını gerçekleştirmek için, kış budamasıyla diğer bir deyişle o yılki oluşan çubukların yaklaşık yüzde 85-90’nın çıkarılması (kesip atılması) gerekir.

Budamanın amacı

4 / 5
Budamanın ne amaçla yapıldığını özetlediğimizde; ürün veren çubukların asma üzerinde ve asmalar arasında dengeli bir şekilde dağıtılarak asmanın kapasitesine uygun, yeterli ve kaliteli ürünü uzun yıllar vermesini sağlamak… Toprak işleme, sulama, ilaçlama, hasat vb. kültürel işlemlerde kolaylık sağlanması için asmaya şekil verip bunu korumak yanında… Salkım seyreltme işçiliğini büyük ölçüde ortadan kaldırmak amacıyla asmanın besleyebileceğinden fazla salkımlarının çıkarılmasında en ucuz yöntemlerden birisi de budamadır.

Kış ve yaz budaması olarak ikiye ayrılır

5 / 5
Budamalar; kış budamaları ve yaz budamaları olmak üzere iki bölümde incelenebilir. Kaynak:Çiftçi Eğitim Serisi

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Tarımda drone nerede kullanılıyor? Tarım ve Çiftçi
Dronlar tarımda nerelerde kullanılıyor? İlaçlama, gübreleme, haritalama başta olmak üzere drone kullanımı çiftçiye nasıl bir kolaylık sağlıyor? İşte Dr. Mevlüt Şahin'in kaleminden tarımda drone kullanımı...
Kaz yetiştiriciliği yapacaklar nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de kaz yetiştiriciliği son yıllarda yaygınlaşıyor. Aslında kazlar Anadolu'da her köy ve kasabada, çiftçilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda hep vardı. Ancak son dönemde artık geleneksel yetiştiricilikten ticari yetiştiriciliğe doğru bir kayış var. Bundan dolayı internette kaz yetiştiriciliğine yönelik bilgiler daha çok aranmaya başladı.
Türkiye’de tarım destekleri! Doğrudan Gelir Desteği ve tarımda özelleştirmeler çiftçiyi nasıl etkiledi? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de tarım desteklerin seyri! İlk destekleme alımı ne zaman ve hangi üründe uygulandı? TMO, Tarım Satış Kooperatifleri ve KİT'ler desteleme alımlarına ne zaman başladı? Tarımda girdi destekleri hangi üründe ne zaman uygulandı? 2000 yılında uygulanan Doğrudan Gelir Desteği'nin ülke tarımına en büyük zararı ne oldu? Tarım sektöründe uygulanan özelleştirmelerden çiftçi nasıl etkilendi? Bütün bu soruların cevabı haberimizde...
Tarım robotları Tarım ve Çiftçi
Tarım robotları, genel olarak açık alan ve kapalı alan robotları olarak sınıflandırılmaktadır. Tarım robotları hakkında temel bilgileri bu çalışmada bulabilirsiniz.
Malç uygulaması ve faydaları nedir? Tarım ve Çiftçi
Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm materyallere malç adı veriliyor. Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir materyalle örtülü olduğu için yabancı ot tohumları çimlenip toprak yüzeyine çıksa dahi fotosentez yapamadıkları için yaşamlarını devam ettiremezler.
9 soruda arazi toplulaştırma Tarım ve Çiftçi
Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmış durumda. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkansız hale getiriyor.
Hobi bahçeciliğine başlarken nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, hobi bahçeciliğinde dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılara dikkat çekti. Yanmaz, TÜRKTARIM Dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan makalesinde hobi bahçeciliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Asmalarda yaz budaması Tarım ve Çiftçi
Asmaların uyanıp geliştiği, yapraklı dönemlerinde yapılan işlemlere yaz budamaları veya yeşil budamalar deniliyor. Bu dönemde sürgünlerin dipten kesilmesi, kısaltılması yanında salkımlar ve yapraklarla ilgili değişik kültürel uygulamalar yapılabilmekte.
Çayır ve meraların ıslahı Tarım ve Çiftçi
Düşük kalitelideki verimsiz meraların verimlerini yükseltmek, bu meralardan en yüksek verimi elde etmek ve elde edilen yemin kalitesini artırmak için yapılan işlemlerin hepsine çayır ve mera ıslahı denir.