Tarımın Bilgi Bankası

Bağcılıkta budama ve terbiye sistemi nedir?

Bağcılıkta terbiye ve budama çok önemli bir yer tutuyor. Bundan dolayı bağcılığa başlarken işimizi sağlama almalıyız.

Bağcılık ülkemiz tarım sektörü ve ülkemiz ekonomisi için önemi her geçen yıl artan bir alanı oluşturuyor.

Budama

1 / 5
Budama; asma fizyolojisini doğrudan etkileyen ve asmanın canlı olan çubuk, sürgün, yaprak gibi organlarının kesilerek çıkarılması işlemidir. Çeşitli nedenlerle (hastalık, don vb. ) kurumuş organların çıkarılması asma fizyolojesini etkilemediğinden budama kapsamında değerlendirilmemektedir.

Terbiye

2 / 5
Budama; gelişmeye bırakılacak gözlerle bunlardan oluşacak sürgünlerin sayı ve yerleriyle ilgili iken, terbiye istemleri ise asmaya verilen şekil, gövde, kol, çubuk ve çubukların yönlendirilmesiyle ilgilidir. Asmalarda terbiye şekli budama ile oluşturulur ve oluşturulan bu şekil; budama ile korunur veya değiştirilir.

Her yıl düzenli yapılmalı

3 / 5
Asma; sert budanması (fazla sayıda ve miktarda kesim) gereken kültür bitkilerinden birisidir. Bazı meyve türlerinden hiç budama yapılmadan veya çok hafif budama yapılarak kök, gövde, yaprak ve ürün dengesi kurulabilirse de bazılarında dengenin kurulması ve korunması için her yıl düzenli budama yapılması gereklidir. Asmanın yıllık gelişmesinin daha sağlıklı olmasını gerçekleştirmek için, kış budamasıyla diğer bir deyişle o yılki oluşan çubukların yaklaşık yüzde 85-90’nın çıkarılması (kesip atılması) gerekir.

Budamanın amacı

4 / 5
Budamanın ne amaçla yapıldığını özetlediğimizde; ürün veren çubukların asma üzerinde ve asmalar arasında dengeli bir şekilde dağıtılarak asmanın kapasitesine uygun, yeterli ve kaliteli ürünü uzun yıllar vermesini sağlamak… Toprak işleme, sulama, ilaçlama, hasat vb. kültürel işlemlerde kolaylık sağlanması için asmaya şekil verip bunu korumak yanında… Salkım seyreltme işçiliğini büyük ölçüde ortadan kaldırmak amacıyla asmanın besleyebileceğinden fazla salkımlarının çıkarılmasında en ucuz yöntemlerden birisi de budamadır.

Kış ve yaz budaması olarak ikiye ayrılır

5 / 5
Budamalar; kış budamaları ve yaz budamaları olmak üzere iki bölümde incelenebilir. Kaynak:Çiftçi Eğitim Serisi

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum yapmak için:

Malç uygulaması ve faydaları nedir? Tarım ve Çiftçi
Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm materyallere malç adı veriliyor. Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir materyalle örtülü olduğu için yabancı ot tohumları çimlenip toprak yüzeyine çıksa dahi fotosentez yapamadıkları için yaşamlarını devam ettiremezler.
9 soruda arazi toplulaştırma Tarım ve Çiftçi
Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmış durumda. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkansız hale getiriyor.
Hobi bahçeciliğine başlarken nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, hobi bahçeciliğinde dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılara dikkat çekti. Yanmaz, TÜRKTARIM Dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan makalesinde hobi bahçeciliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Asmalarda yaz budaması Tarım ve Çiftçi
Asmaların uyanıp geliştiği, yapraklı dönemlerinde yapılan işlemlere yaz budamaları veya yeşil budamalar deniliyor. Bu dönemde sürgünlerin dipten kesilmesi, kısaltılması yanında salkımlar ve yapraklarla ilgili değişik kültürel uygulamalar yapılabilmekte.
Çayır ve meraların ıslahı Tarım ve Çiftçi
Düşük kalitelideki verimsiz meraların verimlerini yükseltmek, bu meralardan en yüksek verimi elde etmek ve elde edilen yemin kalitesini artırmak için yapılan işlemlerin hepsine çayır ve mera ıslahı denir.
Buğdayda sarı cücelik virüs hastalıkları ve mücadele yöntemleri Tarım ve Çiftçi
Tahıl üretim alanlarında yaygın şekilde görülen Sarı Cücelik Virüs hastalıkları ile nasıl mücadele edilmeli? Bu konuda önemli araştırmalar yapan Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Havva İlbağı, sarı cücelik virüs hastalıkları hakkında bilgi vererek, mücadele yöntemlerini anlattı.