Tarımın Bilgi Bankası

Meyveler neden dökülür?

Meyve ağaçlarında türe, çeşide ve iklim şartlarına bağlı olarak, çiçek tomurcuğu dökümü, küçük meyve dökümü, haziran dökümü ve hasat önü dökümü olmak üzere dört döküm dönemi vardır.

ÇİÇEK TOMURCUKLARININ DÖKÜLMESİ

1 / 5
Çiçeklenme döneminde kabul edilebilir sınırlar içindeki dökülmeler normaldir. Örneğin elmada açılan çiçeklerin % 85-90 oranında çiçek tomurcukları ve çiçeklerin dökülmesi normaldir.Aşrı dökülmeler don ya da soğuk zararından, kalsiyum eksikliğinden, mantari hastalıkların etkisinden veya döllenme sorunlarından dolayı olabilir. Sebepleri araştırılmalıdır. Soğuklama ihtiyacı karşılanmayan kayısı ve benzeri ağaçların çiçek tomurcukları aşırı dökülür ve yaprak tomurcuklarında düzensiz uyanmalar görülür.

KÜÇÜK MEYVE DÖKÜLMESİ

2 / 5
Döllenmenin yetersiz olduğu küçük meyveler dökülür ve dökülmeleri de normaldir. Eğer ağaçlarımızda azot ve fosfor eksikliği varsa, döllenme yeterli olsa bile, aşırı dökülmeler meydana gelebilir. Bu yüzden bol çiçek ve yeterli döllenme olmasına rağmen meyve tutmayan ağaçlarda çiçeklenmeden 3 hafta önce nitratlı gübrelerin verilmesi dökülmeleri azaltır veya önler. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği zamanlarda ağaçlar kendisini korumaya alarak meyvelere besin elementlerini göndermemektedir. Bu yüzdende meyveler dökülür. Bu sebeple ihtiyaç duyulan besinler yaparak gübrelemesi yapılarak meyve dökümü önlenebilir.

HAZİRAN DÖKÜLMESİ

3 / 5
Oluşan meyvelerin tohumlarında üretilen oksin düzeyleriyle da yakından ilgisi bulunmaktadır. Meyvelerin tohumları içinde bulunan embriyonun hızlı büyüdüğü dönemde oksin hormonu azaldığından meyve dökümü başlar,  embriyo gelişiminin tamamlanmasından sonra ise oksin düzeyinin tekrar yükselmesiyle döküm son bulur. Sürgün büyüme hızı yüksek olan ağaçlarda besinler sürgünlere gittiğinden meyve dökümleri meydana gelmektedir.İlkbaharın geç dönemlerinde ortaya çıkan su eksikliği sebebiyle meyvelerdeki su, yapraklar tarafından çekildiğinden dökülmeler olmaktadır.Meyveler arasındaki besin maddeleri yönünden rekabette bazen dökülmelere sebep olabilmektedir.

HASAT ÖNCESİ MEYVE DÖKÜMLERİ

4 / 5
Bu durum bazen çeşit özelliği olarak ortaya çıkmakta, bazen de ağaçların yeterli suya ulaşamamalarından kaynaklanmaktadır. Bu meyve dökümleri zararlı olduğundan ağaçların su ve beslenme düzenine gereken önem verilmelidir. Meyvelerin tohumları içinde bulunan endosperm dökülmeyi önleyici oksin gibi hormonları bünyesinde taşımaktadır. Eğer endosperm iyi gelişmedi ise oksin hormonu da az olacağından dökülmeler meydana gelebilmektedir.

AĞAÇLAR GÖZLENMELİ

5 / 5
Meyve ağacı sahiplerinin bu 4 maddeyi göz önünde bulundurarak kendi ağaçlarında gözlemledikleri meyve dökülmelerinin normal mi,  yoksa bir hastalık, zararlı, ya da yetersiz besin elementlerinden mi kaynaklandığına karar vermeleri, veremiyorlarsa da bir bilene yani ehline danışmaları tavsiye edilir. Kaynak: Dr. Mevlüt Şahin

Yorumlar

Toplam 16 Adet Yorum Yapılmış.
24 Nisan 2021, 18:33
ademhoca
benim bahçemde iki tane Napolyon kirazı var çiçek açtıktan sonra kiraz domurcuk oluyor sonra dökülüyor çare nedir

0

0

03 Nisan 2021, 04:37
Kutluay
Merhaba benim bahcemde ayva lar cok guzel ama yapraklari yanmis gibi oluyor ayvalarin buyumesinde bir problem olmuyor ama sararmasina yakin hepsi dusuyor curume boceklenmede yok anlatamadim ve cok uzuluyorum bilgi verirseniz gercekten cok sevinecem t Devamı..Merhaba benim bahcemde ayva lar cok guzel ama yapraklari yanmis gibi oluyor ayvalarin buyumesinde bir problem olmuyor ama sararmasina yakin hepsi dusuyor curume boceklenmede yok anlatamadim ve cok uzuluyorum bilgi verirseniz gercekten cok sevinecem tesekur ediyorum

0

0

20 Aralık 2020, 12:45
İki ağaç Trabzon hurmamız var bahar dönemi meyvesini vermesine rağmen dört yildir Temmuz ayı geldiğinde %90 dökülüyor gıdığa ot ilacı atarken uvazlarin olduğu yere de ot ilacı atıyoruz dökülmenin sebebi ot ilacı midir.Temmuz / Devamı..İki ağaç Trabzon hurmamız var bahar dönemi meyvesini vermesine rağmen dört yildir Temmuz ayı geldiğinde %90 dökülüyor gıdığa ot ilacı atarken uvazlarin olduğu yere de ot ilacı atıyoruz dökülmenin sebebi ot ilacı midir.Temmuz /Ağustos ayinda Neden döküldüğünü çözemiyoruz

0

0

06 Ekim 2020, 22:59
Hüseyin
Tırabzon hurması cicekteyken başlıyo dökülmeya cevizkadar olabakadar dökülüyo neyapmam gerek hangi ilacı kullan mam gerek

0

0

28 Ağustos 2020, 17:28
Mehmet Güner
Hasadına 2 ay gibi bir zaman olmasına rağmen dalında olgunlaşıp yere düşmekte. Sulama yeterli,kurtlu değil. Sebep ne olabilir?

0

0

29 Temmuz 2020, 22:30
Ibrahim
Ret star elma var yanliz hasatzamanı cok dükülüyor napmamlazim yardimci olurmusunuz

0

0

11 Temmuz 2020, 00:10
Nermin
Erik ağacının meyvalarinda dökülenler var.meydanın ağaca tutulumu zayıf nedeni nedir.ne yapmaliyim

0

0

09 Haziran 2020, 12:51
Celal Ceren
Haziran ayının beşi ,erik sararıp dökülmeye başladı. Yapraklarını soluk gördüm hemen su verdim. Uzmanlara danıştım, mantar ilacı verdiler. Birinci ilaçlamayı yaptım. Ne yapmam lazım Yorumlarınızı bekliyorum.

0

0

22 Mayıs 2020, 02:48
haçi
çeviz ağaçları çiçekten sonra dökülme sebepleri

0

0

22 Mayıs 2020, 02:38
temür
çeviz ağacı çiçek sonrası dökülme sebebi

0

0

Yorum Yapın

Meyveler neden dökülür? Meyve
Meyve ağaçlarında türe, çeşide ve iklim şartlarına bağlı olarak, çiçek tomurcuğu dökümü, küçük meyve dökümü, haziran dökümü ve hasat önü dökümü olmak üzere dört döküm dönemi vardır.
Bodur ve yarı bodur kiraz yetiştiriciliği Meyve
Kiraz, son yıllarda ihracatta yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle üretimi hızla artış gösteren bir meyve türü olarak dikkat çekiyor. Bu artış Türkiye'yi dünya kiraz üretiminde ilk sıraya yerleştirmiş durumda. Dünya pazarlarında 0900-Ziraat Kiraz çeşidi ile kazanılan Türk Kirazı imajı halen devam etmekte olup, üreticilerin bu imajı devam ettirmesi için gayret göstermesi gerekiyor.
Dalından sofraya zeytinin hikayesi Meyve
Zeytin nasıl zeytinyağına dönüşüyor? Kaliteli zeytinyağının özellikleri neler? Zeytinin dalından sofralarımıza gelene kadar olan hikâyesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytincilik üzerine çalışan birimi olan İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün uzmanları TÜRKTARIM dergisine anlattı.
Elma üretiminde Türkiye'nin durumu Meyve
Türkiye elma üretim alanı bakımından dünyada beşinci, üretim miktarı açısından ise üçüncü sırada yer alıyor. Üretim miktarı dikkate alındığında ülkemiz dünya elma üretiminin yaklaşık yüzde 4'ünü karşılıyor.