Tarımın Bilgi Bankası

Avokado Neden Sağlıklı Bir Besin?

'Avokado' ismi İspanyolcadan (aquacate veya ahuacate) türemiş olmakla birlikte, genellikle 'Amerikan armudu' olarak da adlandırılmaktadır).

Avokadonun meyve eti diğer meyvelerden proteince daha zengindir. Ancak et, süt ve bakliyat ile karşılaştırıldığında onlardan daha az protein içeriğine sahiptir. Meyve etinde, bütün temel asitler bulunmaktadır. Avokado meyve eti fizyolojisi bakımından demir elementince oldukça zengindir.

Kalp Damar Hastalıkları İçin Şifa

1 / 6
Avokado içerdiği doymamış yağ asitleri ile kanda kolesterolün yükselmesini önler, dolayısıyla kalp ve damar hastalıkları için en iyi ilaçtır.

Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

2 / 6
Avokado, vücutta toksit maddeleri yok eder. Böylece, yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede etkin rol oynamaktadır.

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

3 / 6
Avokadonun içeriğinde bulunan protein, mineral madde (özellikle potasyum ve magnezyum) ve vitaminler aracılığı ile küçük çocukların ve hamile kadınların dengeli ve sağlıklı beslenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Gençleşmek İçin Önemli

4 / 6
Avokado, vücudun gençleşmesi, hücrelerin yenilenmesi ve canlılığı ile kalp, böbrek ve kasların sağlığı içinde önemli bir besindir.

Üreme Sistemini Destekliyor

5 / 6
Avokado, insanlarda üreme sisteminin ve organlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Düzenleyici Rolü Var

6 / 6
Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapmaktadır.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum yapmak için:

Dalından sofraya zeytinin hikayesi Meyve
Zeytin nasıl zeytinyağına dönüşüyor? Kaliteli zeytinyağının özellikleri neler? Zeytinin dalından sofralarımıza gelene kadar olan hikâyesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytincilik üzerine çalışan birimi olan İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün uzmanları TÜRKTARIM dergisine anlattı.
Elma üretiminde Türkiye'nin durumu Meyve
Türkiye elma üretim alanı bakımından dünyada beşinci, üretim miktarı açısından ise üçüncü sırada yer alıyor. Üretim miktarı dikkate alındığında ülkemiz dünya elma üretiminin yaklaşık yüzde 4'ünü karşılıyor.