Tarımın Bilgi Bankası

Bodur Elma Yetiştiriciliği İçin Çeşitler Neler?

Türkiye dünya elma üretiminde yaklaşık 2.500.000 tonla 4. sırada yer almaktadır. Bodur elma yetiştiriciliği ise verimlilik açısından dünyada

Ülkemiz elma bahçelerinin halen büyük çoğunluğunun çöğür anaçlı ağaçlardan oluşması, kullanılan çeşitlerin önemli ölçüde dünyanın pazar isteklerine cevap verememesi, küçük arazilerde elma üretiminin yapılıyor olması ve bu sebeple maliyetlerin oldukça yüksek olması ülke elmacılığının en önemli sorunlarını oluşturmaktadır. Bu sorunların aşılması bütün dünyada tercih edilen bodur anaçlarla ve yeni çeşitlerle bahçelerin kurulması ve yetiştiricilikte modern yöntemlerin kullanılmasıyla mümkündür.

Tarım Bilgisi olarak sizler için bodur elma çeşitlerini derledik.

Fuji

1 / 10
Japonya orijinlidir. Geççi çeşitler içerisinde en son olgunlaşan çeşitlerdendir. Ağaçları yarı yayvan ve kuvvetli gelişmektedir. Orta sezon çiçeklenmekte çiçeklenme dönemi nispeten uzun olmaktadır. Tam çiçeklenme ile hasat arası geçen süre 165-175 gündür. Tatlı gevrek ve aroması yüksek bir çeşittir. Meyve eti krem, sert ve gevrektir. Meyve kabuk rengi sarı zemin üzerine donuk kırmızımsı portakal renktedir. Yeme kalitesi çok iyidir. Renklenme probleminden dolayı ile iyi renklenen çeşitleri tercih edilmelidir.

Granny Smith

2 / 10
Ağacı yarı dikyaygın, zayıf orta kuvvette gelişir ve çok verimlidir. Meyvesi orta iri-iri, yeşil renkli, silindirik-konik şekilli, sert, bol sulu ve kendine özgü ekşi bir tadı vardır. Tam çiçeklenme ile hasat olumu arasındaki gün sayısı 175-180 gündür. Soğuk hava deposunda uzun süre Nisan ayı sonuna kadar muhafaza edilebilir. Her yıl ve bol ürün verir. Soğuğu seven bir çeşittir. İç ve geçit bölgelerinde Ekim ayı sonunda hasat edilir. Bu ekolojilerde güneş yanığının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması zorunludur. Tozlayıcıları; Red delicious, Golden Delicious'tur. Karadeniz ve Marmara Bölgelerine tavsiye edilir.

Jersey Mac

3 / 10
Çok erkenci olup, meyveleri orta büyüklükte, yuvarlak-silindirik şekilli, meyve kabuğunun 3/4ü sarı zemin üzerine parlak kırmızıdır. Birbirine temas eden taraflarında sarı-yeşil arası bir renk hakimdir. Beyaz etli, bol sulu, aroması iyi, yeme kalitesi de iyi olup, meyve kabuğu incedir. İç ve geçit bölgelerinde temmuz ayının 15-30 arasında hasat edilir. Hasatta tüm meyveler aynı anda toplanmaz. Kızaran meyveler toplanır, bu şekilde hasat 10 günlük bir sürede yapılır. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith, Idared ve Vista Bella dır.

Jonagold

4 / 10
Jonathan x Golden Delicios melezidir. Meyveleri iridir. Kabuk rengi sarı zemin üzerine akıtmalı kırmızıdır. Yuvarlağımsı konik bir şekli vardır. Yüksek kaliteli meyve yapar. Eti sert ve sıkı, gevrek, sulu ve aromalıdır. İç ve geçit bölgelerinde Eylül sonunda olgunlaşır. Bu çeşidin daha iyi renk yapan mutantları vardır; Morren’s Jonagored, Jonagold 2000, Jonagold Highwood gibi. Triploid bir çeşittir. Dölleyicileri; Starking Delicious, Fuji, Granny Smith’dir.

Red Chief

5 / 10
Starkrimson Delicious’un mutantıdır. 1966’da ABD’de bulunmuştur. Zayıf gelişme gösterir. Hatta zayıf (spur) gelişme gösteren Starkrimson Delicious ve Oregon Spur’dan da daha zayıf gelişmektedir. Campbell ve Mercier olarak iki tipi mevcuttur. Spur gelişen starking mutandı çeşit olup koyu kırmızı renkli, meyvelerinin boyu eninden uzundur ve çiçek çukurunda yıldız oluşturur. Meyve eti beyaz lezzetli, suludur. Tam çiçeklenme ile hasat olumu arasındaki gün sayısı 140-150 gündür. Tozlayıcı çeşitler Golden Delicious ve mutantları, Granny Smith dahil olmak üzere diploid elma çeşitlerinin pek çoğu tozlayıcı olarak verilebilir.

Gala Grubu - (Mondial Gala, Galaxy Gala, Royal Gala)

6 / 10
Ülkemiz iç ve geçit bölgelerinde yaklaşık olarak Galaxy gala çeşidi ağustos ayı ikinci haftasında, Mondial gala çeşidi Ağustos ayı üçüncü haftasında, Royal Gala Ağustos sonunda olgunlaşmaktadır. Meyveleri küçük olduğundan fazla seyreltmeye ihtiyaç vardır. Meyveleri orta irilikte, ince kabukludur. Et rengi beyaz-krem rengidir. Tadı mükemmeldir. Meyve renkleri Royal Gala; potakal kırmızısı, Mondial ve Galaxy Gala kırmızıdır. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Red Chief, Elstar’dır.

Braeburn

7 / 10
Braeburn 1952 yılında Yeni Zelanda’da tesadüf çöğürü olarak bulunmuştur. Ağacı zayıf–orta kuvvette ve yarı yayvan gelişir. Verimli ve diploid bir çeşittir. Meyvesi orta irilikte ve küresel koniktir. Meyve kabuk rengi, yeşil zemin üzerine kırmızı-mat kırmızı ve çizgilidir. Meyve eti krem renkte, sulu ve serttir.Tam çiçeklenme ile hasat tarihi arasındaki süre 150-170 gündür. Depolama süresi 9-12 aydır.

Williams Pride

8 / 10
ABD orijinlidir. Yeni ve erkenci bir çeşittir. Karalekeye dayanıklı çeşit ıslah programından geliştirilmiştir. Ağacı orta kuvvette ve sarkık yapıdadır. Tam çiçekle hasat arası geçen süre 115–125 gündür. Hasadının 2-3 defada yapılması gereklidir. Diğer erkenci çeşitlerde olduğu gibi hasat önü dökümü yüksektir. Yeme kalitesi yüksektir. Meyvesi sulu, tatlı ve serttir. Meyve eti krem renklidir. Meyve kabuk rengi sarı-yeşil zemin üzerine koyu kırmızı mordur. En önemli özelliklerinden birisi de raf ömrünün erkenci çeşitler içerisinde yüksek olmasıdır. Meyveleri raf ömrüne dayanıklı olup 8 haftaya kadar depolanabilir. Acı Benek hastalığına hassas bir çeşittir.

Vista Bella

9 / 10
Çok erkenci bir çeşittir. Meyveler orta büyüklükte olup, yassı-konik şekle sahiptir. Meyve kabuk renginin 3/4ü sarı-yeşil rengi üzerine sıvama kırmızıdır. Meyve kalitesi iyi olup, sert, bol sulu ve mayhoş bir tadı vardır. Meyvelerin hepsi aynı anda olgunlaşmadığından 2 veya 3 seferde hasat edilmesi gerekmektedir. Diploid bir çeşittir. Tozlayıcıları; Idared, Jerseymac, Prima'dır. İç ve geçit bölgelerinde Temmuz ayının 10-25 arasında hasat edilir.

Starkspur Golden

10 / 10
Ağacı verimli yarı bodur, dik, biraz açık gelişir. Meyvesi iri, altın sarısı renkli, düzgün şekilli, çok iyi kaliteli olup, soğuk hava deposunda Mart ayına kadar saklanabilir. Tam çiçeklenme ile hasat arasındaki gün sayısı 140-150 gündür. Bodur anaçlarla kullanılmamalı ve bakım koşullarına azami dikkat edilmelidir. İç ve geçit bölgelerinde eylül ayı dördüncü haftası hasat edilir. Diploid bir çeşit olup çiçeklenme tarihleri çakışan pek çok çeşit tozlayıcı olarak kullanılabilir. Elma yetiştirilen bütün bölgelere tavsiye edilir.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Etliketler
  Meyveler neden dökülür? Meyve
  Meyve ağaçlarında türe, çeşide ve iklim şartlarına bağlı olarak, çiçek tomurcuğu dökümü, küçük meyve dökümü, haziran dökümü ve hasat önü dökümü olmak üzere dört döküm dönemi vardır.
  Bodur ve yarı bodur kiraz yetiştiriciliği Meyve
  Kiraz, son yıllarda ihracatta yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle üretimi hızla artış gösteren bir meyve türü olarak dikkat çekiyor. Bu artış Türkiye'yi dünya kiraz üretiminde ilk sıraya yerleştirmiş durumda. Dünya pazarlarında 0900-Ziraat Kiraz çeşidi ile kazanılan Türk Kirazı imajı halen devam etmekte olup, üreticilerin bu imajı devam ettirmesi için gayret göstermesi gerekiyor.
  Dalından sofraya zeytinin hikayesi Meyve
  Zeytin nasıl zeytinyağına dönüşüyor? Kaliteli zeytinyağının özellikleri neler? Zeytinin dalından sofralarımıza gelene kadar olan hikâyesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytincilik üzerine çalışan birimi olan İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün uzmanları TÜRKTARIM dergisine anlattı.
  Elma üretiminde Türkiye'nin durumu Meyve
  Türkiye elma üretim alanı bakımından dünyada beşinci, üretim miktarı açısından ise üçüncü sırada yer alıyor. Üretim miktarı dikkate alındığında ülkemiz dünya elma üretiminin yaklaşık yüzde 4'ünü karşılıyor.