Tarımın Bilgi Bankası

Ceviz bahçesi kurarken nelere dikkat etmeliyiz?

Ceviz bahçesi kurmak istiyorsak, bu noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Dr. Mevlüt Şahin, ceviz yetiştiriciliğinde, üreticinin dikkat etmesi gereken genel noktalara dikkat çekti.

CEVİZ AĞAÇLARI 150 YIL YAŞAYABİLİYOR

1 / 7
Ceviz ağacı yaklaşık 150 yıl kadar yaşayabilir. Ağaçların meyvelerinden ilk 60 yıl yararlanılır. Daha sonrada kereste olarak kullanılır. Atalarımız cevizin bu özelliğini ne güzel ifade etmişler, “ekmeğe katık, ustaya kütük” Cevizin deniz kenarından başlayıp, 1730 metre rakımlı Munzur Dağlarına kadar olan yükseltilerde yetiştirilebilen çeşitleri bulunmaktadır. Cevizin bu özelliğinden dolayı “ceviz ağacı her yerde yetişir” gibi yanış bir anlayış bulunmaktadır.

CEVİZ ÜRETİM FABRİKASI

2 / 7
Kurulacak her bir ceviz bahçesi “ceviz üretim fabrikası” demektir. Onun içindir ki; kurulacak her bahçenin tesis aşamasındaki kurgulanan mantık zincirinin sanayicinin fabrika kurarken göstermiş olduğu titizliğine eş değer olması gerekmektedir. Bu yüzden bir bölgede ceviz yetiştiriciliğine karar vermeden önce, eğer o bölgede Araştırma Enstitülerinin, Üniversitelerin, özel sektör kuruluşlarının yapılmış oldukları araştırma sonuçları varsa dikkate alınmalıdır. Toprak yapısı ve derinliği, yükseklik ve bakı, tuzluluk, toprağın pH durumu, taban suyu seviyesi, ilkbahar ve sonbahar erken donları, gibi hususlar uzman kişiler tarafından değerlendirilmelidir. Kurulacak bahçe ceviz için uygun çıkarsa, hangi çeşit veya tiplerin dikileceğine karar verilmelidir.

ÇEŞİT SEÇİMİ ÖNEMLİ

3 / 7
Örneğin karasal iklime sahip bölgelerde geç çiçeklenen çeşitler tercih edilmelidir. Çeşit seçiminde ince kabuklu, iç oranı yüksek, hastalık ve zararlılara dayanıklı veya töleranslı, iri taneli, yan dal verimi yüksek ve beyaz iç rengine sahip çeşitler tercih edilmelidir.

CEVİZ İÇİN İDEAL BAHÇE KURMA YERİ

4 / 7
Ceviz için ideal bahçe kurma yeri kısmen meyilli, derin toprak yapısına sahip, toprağı çok kuvvetli olmayan yamaç arazilerdir. Meyve türleri içinde ilkbahar geç donlarından en fazla ceviz zarar görmektedir. Bu yüzden çeşit ve yer seçiminde mutlaka bilimsel ve tecrübeye dayalı bilgiler kullanılmalıdır. Uygun yer seçimi üreticiyi don zararından korur. Aynı zamanda bu zarardan kurtulmak için uzun yıllar yapacağı masraflardan da kurtulmasını sağlar.

CEVİZ HASADINDA BUNLARA DİKKAT EDELİM

5 / 7
Hasat yaparken çoğu üreticilerimiz sırıkla ağaç dallarına vurarak cevizleri düşürmektedir. Ağaçlara sırık ile vurulduğu zaman sürgün uçlarını zarar görmekte ve kırılmaktadır. Sürgün uçları çok önemlidir. Çünkü gelecek yılın meyveleri bu sürgün uçlarından oluşmaktadır. Bu yüzden kesinlikle sırık kullanılmamalı dallar silkeleme ile hasat edilmelidir. Piyasada pratik ve ekonomik silkeleme makineleri bulunmaktadır.

CEVİZ NE ZAMAN TOPLANIR?

6 / 7
Serin ve nemli bölgeler için, iç renginin açık sarı olduğu, yeşil dış kabuğun 1/3 ünün çatladığı dönem hasat için ideal dönemdir. Sıcak bölgelerde ise ceviz içi, yeşil kabuktan 3 hafta önce olgunlaşmaktadır. Bu yüzden yeşil kabuğun çatlaması beklenmeden iç rengi açık sarı olduğunda hasat yapılmalıdır.

HASATTA GEÇ KALINIRSA İÇİ KARARIYOR

7 / 7
Hasatta geç kalındığı zaman ceviz içinde kararma meydana gelmektedir. Kaynak: Dr. Mevlüt Şahin

Yorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
10 Mart 2021, 23:33
Ashely Traill
Hi, We're wondering if you've considered taking the written content from tarimbilgisi.com and converting it into videos to promote on Youtube? It's another method of generating traffic. There's a 14 day free trial available to you at the follow Devamı..Hi, We're wondering if you've considered taking the written content from tarimbilgisi.com and converting it into videos to promote on Youtube? It's another method of generating traffic. There's a 14 day free trial available to you at the following link: https://www.vidnami.com/c/Mourat21-vn-freetrial Regards, Ashely

0

0

23 Temmuz 2020, 16:32
Ömer akdoğan
Ceviz güneştmi yoksa gölgeden mi kurutulmalı

0

0

24 Haziran 2020, 09:39
Hüseyin Şener
Merhaba,Ceviz ağacı acaba neden yetilmeden meyvesini döker. Teşekkür ederim

0

0

06 Mayıs 2020, 00:53
Akif
Çok doğru yamaç arazilerde bahçe kurulursa don riski azalır ve ileride yapılacak olan masraflarimizda azalır

0

0

Yorum Yapın

Meyveler neden dökülür? Meyve
Meyve ağaçlarında türe, çeşide ve iklim şartlarına bağlı olarak, çiçek tomurcuğu dökümü, küçük meyve dökümü, haziran dökümü ve hasat önü dökümü olmak üzere dört döküm dönemi vardır.
Bodur ve yarı bodur kiraz yetiştiriciliği Meyve
Kiraz, son yıllarda ihracatta yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle üretimi hızla artış gösteren bir meyve türü olarak dikkat çekiyor. Bu artış Türkiye'yi dünya kiraz üretiminde ilk sıraya yerleştirmiş durumda. Dünya pazarlarında 0900-Ziraat Kiraz çeşidi ile kazanılan Türk Kirazı imajı halen devam etmekte olup, üreticilerin bu imajı devam ettirmesi için gayret göstermesi gerekiyor.
Dalından sofraya zeytinin hikayesi Meyve
Zeytin nasıl zeytinyağına dönüşüyor? Kaliteli zeytinyağının özellikleri neler? Zeytinin dalından sofralarımıza gelene kadar olan hikâyesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytincilik üzerine çalışan birimi olan İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün uzmanları TÜRKTARIM dergisine anlattı.
Elma üretiminde Türkiye'nin durumu Meyve
Türkiye elma üretim alanı bakımından dünyada beşinci, üretim miktarı açısından ise üçüncü sırada yer alıyor. Üretim miktarı dikkate alındığında ülkemiz dünya elma üretiminin yaklaşık yüzde 4'ünü karşılıyor.