Tarımın Bilgi Bankası

Dünyanın En Güzel Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Uygulamaları

"Bunlar bahçe mi?" diyeceğiniz birbirinden güzel peyzajları sizler için derledik.

Doğanın bizlere sunduğu güzelliklerin insan eliyle adeta bir sanata dönüştüğü dünyaca ünlü bahçeleri gördüğünüzde o bahçelerde olmak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Kozmik Spekülasyon Bahçesi - İskoçya

1 / 22
12 Hektarlık bir alana kurulu olan bahçe, 1989 yılında peyzaj mimarı ve teorisyeni Charles Jencks'in evinin yakınlarında oluşturulmuştur. Jencks'ın çalışmalarının çoğunda olduğu gibi bahçede de modern kozmolojiden esinlenmiştir.

Kozmik Spekülasyon Bahçesi - İskoçya

2 / 22
Bahçe bitkilerle zengin değildir. Ancak doğal özellikleri, yapay simetri ve eğrileri zarifçe birleştiren bir ortamda matematiksel formüller ve bilimsel olgular onu diğer bahçelerden farklı bir noktaya taşır.

Buchart Bahçesi - Kanada

3 / 22
Sanki bu dünyanın dışından bir yerde olduğunuzu hissettiren Buchart Bahçesi, Robert Pim Butchart (1856-1943) tarafından üretimine başlanmıştır. Günümüze kadar bahçe farklı temalarla ve alanlarla zenginleştirilmiştir.

Buchart Bahçesi - Kanada

4 / 22
Buchart Bahçesi her yıl bir milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Tematik ve bitki çeşitliliği açısından farklı sanatçı ve peyzaj mimarlarının izlerini taşıyan Buchart Bahçesi, zengin bir bitki ekosistemine sahiptir.

Versay Sarayı Bahçesi - Fransa

5 / 22
14. Louis’nin emriyle 17.yüzyılda Paris’te, Fransız peyzaj tasarımcısı Andre Le Notre tarafından oluşturuldu. 14. Louis, bu bahçenin, krallığının anıtsal duruşunu yansıtan Versailles’deki sarayının, zaferini daha da büyütmesini istiyordu.

Versay Sarayı Bahçesi - Fransa

6 / 22
250 dönüm arazi; muhteşem çiçeklikler, klasik heykellerle süslenmiş sessiz köşeler, süslü göller ve Kral Louis’in gondol gezileri yaptığı kanala uzanan patikalarla adeta bir bilmece labirenti gibidir.

Curitiba Botanik Bahçesi - Brezilya

7 / 22
Curitiba Botanik Bahçesi 245,000 m² alana sahip, ve 1991 yılında açılmıştır. Geometrik bahçeleri ve üç tonoz serası olan Curitiba Botanik Bahçesi bir kartpostal görünümündedir.

Curitiba Botanik Bahçesi - Brezilya

8 / 22
Sera Brezilya Atlantik orman bitki özelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Mimarisi, metal ve sanat (noveau) stili yapısı ile, 19. yüzyılda Londra'da yaşamış bir kristal saraydan esinlenilmiştir.

Yuyuan Bahçesi - Çin

9 / 22
4 hektar arazi üzerinde kurulu olan Yuyuan Bahçesi, Şanghay kentinin kuzeydoğusunda tarihi kent merkezinde Chenghuang Tapınağı'nın yanında yer alan geniş bir Çin bahçesidir. Bahçe ilk olarak 1559 yılında Ming Hanedanı zamanında oluşturulmuş ve günümüze kadar uzanarak ulusal anıt ilan edilmiştir.

Yuyuan Bahçesi - Çin

10 / 22
Yuyuan Bahçesi Çin bahçe kültürünün en güzel ve en eski örneği olarak da günümüze kadar uzanmaktadır.

D'este Sarayı Bahçeleri - İtalya

11 / 22
Çevresi, UNESCO’nun da listesinde olan İtalya’nın en iyi 31 tarihi ve sanatsal yerlerinden biri olarak tabir edilen bahçe ve çeşmeleriyle süslenmiştir.

D'este Sarayı Bahçeleri - İtalya

12 / 22
D'este Sarayı Bahçeleri, Roma'nın 30 Km uzağında yer alan Tivoli kasabasında yer almaktadır. Eski bir Benedik manastırı olan bu saray, 16. yüzyıl ortalarında Kardinal İppolito D'este'nin emri ile Pirro Ligorio tarafından saraya dönüştürülmüştür.

Dumbarton Meşeleri - ABD

13 / 22
ABD Washington DC'de yer alan Dumbarton Meşeleri, federal stilde inşa edilmiş ve bahçeleri ile ünlü bir malikanedir.

Dumbarton Meşeleri - ABD

14 / 22
Yapının çevresindeki 4 hektarlık alandaki bahçeler peyzaj mimarı Beatrix Farrand ve Robert Woods Bliss tarafından 1922-1947 yılları arasında tasarlanmıştır.

Shalimar Bahçesi - Pakistan

15 / 22
UNESCO tarafından dünya mirası alanı olarak kabul edilen Shalimar Bahçesi 1641 yılında başlayıp 1642 yılında tamamlanmıştır. Bahçe, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır.

Shalimar Bahçesi - Pakistan

16 / 22
Yüksek tuğla duvarlarla çevrili bahçenin 80 dönümlük Büyük Mermer Cascadesi en etkileyici alanıdır. Bahçe toplamda 410 çeşme ve 5 su şelalesine sahip ve bir dikdörtgen paralel kenar şeklinde bahçe, birbiri üstünde 4-5 metre yükseltilmiş 3 seviyeli teras üzerine kurulmuştur.

Ryoan-ji Bahçesi - Japonya

17 / 22
Ryoan-ji Huzurlu Ejderha'nın Tapınağı olarak bilinen bir Zen tapınağıdır. Tapınağın içerisinde yer alan kurak bahçe (taş bahçesi) ve çevresinden oluşan eşsiz bir bahçeden oluşmaktadır.

Ryoan-ji Bahçesi - Japonya

18 / 22
İsmi 1400'lerin sonlarında yapılmış olan tapınağın ünlü karesansui kaya bahçesi için bir sinonimdir. Bahçe toplanmış çakıllardan ve on beş yosun kaplanmış iri kaya parçasından oluşur. Öyle yerleştirilmişlerdir ki bahçeye hangi açıdan bakılırsa bakılsın sadece on dört iri kaya parçası aynı anda görülebilmektedir.

Kew Botanik Bahçeleri - İngiltere

19 / 22
Londra’nın güneybatısında bulunan Richmond upon Thames bölgesi ile Kew semti arasındaki bahçeler ve botanik seralardan meydana gelen 120 dönümlük arazinin adıdır. 38 bine yakın farklı bitki türüne ev sahipliği yapan botanik bahçe, 17. yüzyılda Kral III. George’un annesi olan Prenses Augusta’nın bahçe işlerine duyduğu ilgiyle doğmuştur.

Kew Botanik Bahçeleri - İngiltere

20 / 22
Bahçeler her dönem genişletilmiş ve bugünkü haline ulaşmıştır. Bahçelerin içerisinde kapalı alanlarda botanik bilimi ile uğraşılırken aynı zamanda farklı adlarla da farklı bitkilerin yetiştirildiği özel alanlar oluşturulmuştur. Bahçe ağırlıklı olarak limon ağaçlarıyla çevrilidir.

Suan Nong Nooch Bahçeleri - Tayland

21 / 22
1954 yılında yapımına başlanan Suan Nong Nooch Bahçeleri, Pisit ve Nongnooch Tansacha tarafından meyve plantasyon alanı olarak araziyi geliştirme niyetiyle aldılar. Ancak sonrasında bu alanın doğal yaşamı korumak amacıyla, tropik bitkiler ve çiçekler yetiştirmeye karar verdiler. Bahçe aslında ilk olarak 1980 yılında halka açıldı.

Suan Nong Nooch Bahçeleri - Tayland

22 / 22
Günümüzde bahçe 600 dönümlük bir alana yayılmış durumda. Bahçe farklı peyzaj türlerini de barındırması nedeniyle dünyanın en önde gelen tropikal bahçeleri arasında yer alıyor. Suan Nong Nooch Bahçeleri'nin bölümleri ise; Fransız Bahçesi, Avrupa Bahçesi, Stonehenge Bahçesi, Kaktüs ve Sucuk Bahçe, Vahşi Bitkiler, Ant Tower, Kelebekler Tepesi, Orkide ve Bromeliad Teşhir Bahçesi, Çiçek Vadisi'dir.

Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
11 Kasım 2022, 00:17
Can Demir
Nk Peyzaj olarak içeriği harika buldum. https://www.nkpeyzaj.com/ olarak içeriğinizi kaynka göstererek paylaşmak isterim.

0

0

21 Mayıs 2022, 22:52
ibrahim
10 numara diyecek soz yok yapanlarının elıne koluna saglık

0

0

29 Mayıs 2021, 04:08
Mihriban
Turkiyede yapılsa kim destek verir

0

0

Yorum Yapın

Dış Mekan Süs Bitkileri Nelerdir? Süs Bitkileri
Dış mekan süs bitkileri hızlı kentleşmeyle birlikte önemli bir peyzaj çalışması aracı haline geldi. Dış mekan süs bitkilerinin türleri ve kullanım alanlarını sizler için derledik.
Teraryum Nedir? Süs Bitkileri
Latince ismi 'Terrarium' olan kelimenin anlamı Terra (Toprak) ve Aquarium (Bildiğimiz akvaryum) kelimesinden alıntılanarak oluşturulmuş. Türkçe'de Teraryum olarak kullanılan kelime toprak akvaryumu ya da minyatür bir bitki ekosistemi anlamına geliyor.
Lale Nasıl Yetiştirilir? Süs Bitkileri
Renkleriyle, güzellikleriyle hatta tarihe bir döneme adını vermesiyle ünlü laleler... Lale yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken lalenin dış ortamda yetiştirmeye uygun bir çiçek olduğunu unutmamanız.