Tarımın Bilgi Bankası

Traktör Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çiftçinin ve tarımla uğraşan insanların ihtiyacı olan traktör nasıl olmalı? Traktör seçerken nelere dikkat etmeli? Traktörün gücü mü yoksa arazi şartlarına uygunluğu mu?

Çiftçinin dostu traktör son yıllarda derdi olmaya doğru gidiyor. Traktörün bir iş aracı olduğu unutturulup pazarlama stratejileriyle süslenerek ihtiyacının fazlası aldırılmaya çalışılıyor. Çiftçi yatırımını işine değil aslında üreticilerin kasasına yapıyor. Kredi ile borçlanarak alınan traktörler bir süre içerisinde getirdiğinden fazlasını götürebiliyor. Peki çiftçiler traktör seçerken nelere dikkat etmeli?

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

1 / 6
Traktör seçiminizde her şeyden önce ihtiyacınız belirleyici olacaktır. Traktörü hangi amaçla ve ne için kullanmak istediğinizi tespit edin. Bu tespitiniz ile birlikte traktör üzerinde kullanacağınız ekipmanları listeleyin. Traktörünüzün bu ekipmanlara uygunluğunu alırken sorabilirsiniz. Ekipman alımınızda gereksiz ekipmanlardan uzak durmaya özen gösterin.

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

2 / 6
Tarla veya arazi büyüklüğünüz ikinci önemli belirleyici unsurunuz olacaktır. Tarlanız yeteri kadar büyük değil veya engebeli ise arazi şartlarına uygun boyutlarda traktör tercih etmelisiniz.

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

3 / 6
Toprağınızın özelliklerinin neler olduğunu belirleyin. Çünkü toprak özellikleri kullanacağınız traktörü ne kadar zorlayacağını ortaya koyacaktır. Arazi şartları ile birlikte toprağınızın durumu hangi güç kapasitesinde traktör seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olur. Ancak bunu belirlerken satış temsilcisine değil, kullanıcıların deneyimlerinden faydalanın.

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

4 / 6
Çalışma saati bir diğer belirleyici unsurumuz olacaktır. Tarlanızda ve arazinizde traktörünüzü 1 yıllık süre içerisinde ne kadar çalışma saatiyle kullanacaksınız? Bu sorunun cevabı traktör ve ekipmanlarınızın çalışma süreleriyle doğru orantılı olmalı.

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

5 / 6
İklim şartları da traktör tercihinizde bir başka etken olacaktır. Ancak günümüzde teknolojinin ulaştığı nokta birçok traktörün tüm iklim şartlarına uygun olduğunu göstermektedir.

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

6 / 6
Unutulmaması gereken en önemli nokta bakımları iyi yapılan ve ihtiyaçlar çerçevesinde doğru belirlenmiş bir traktör size uzun yıllar hizmet edebilir. Traktörün bir gösteriş aracı değil bir yardımcı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yüksek yakıt tüketimi olan araçlar günümüzde hızla azalıyor. Yakıt tüketimi de sormayı unutmamanız gereken bir başlık olarak bir kenarda dursun :)

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Etliketler