Tarımın Bilgi Bankası

Saksıda domates yetiştirmek isteyenler için püf nokta!

Evde, balkonda ve bahçede domates yetiştirmek isteyenler, bu ayrıntıya dikkat etmeliler.

Saksının içine ne kadar toprak konulmalı?

1 / 3
Domatesi saksıda yetiştirmek istiyorsak önce derince bir saksı seçelim. Saksının 3'te 1'ini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikelim. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığımız bahçe toprağını saksımıza yavaş yavaş ekleyelim. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacak.

Verimi yükseltiyor

2 / 3
Bu sayede çapalama yapmadan, saksı içinde gerekli gübrelemeyi bitkiye en sağlıklı yolla ulaştırmayı başarır yüksek verim alırsınız. Sezon sonunda saksınız artık toprakla tamamen dolmuş, siz ise bolca domates toplamış olursunuz. Ayrıca bahçede yetiştirenler içinde derin bir çukurdan başlayarak ekin belli aralıklarla doldurarak yukarı çıkarsanız verimi yüksek alırsınız.

Su kaybını nasıl önleyebiliriz?

3 / 3
Saksıda su kaybını önlemek için malç-pomza taşı veya perlit kullanın. Domates bitkisi en fazla potasyuma ihtiyaç duyar. Bu meyve dökümü için gereklidir.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Domates İçin Toprak Seçimi Sebze
Domates ülkemizde en çok yetiştirilen sebzeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Domates ekmeyi düşünüyorsak nasıl bir toprak seçmeliyiz?