Tarımın Bilgi Bankası

Üreticisinden aspir hakkında temel bilgiler

Aspir yetiştiricisi Mehmet Güngör, TKDK'nın Kırsal Kalkınma Dergisi'nde yayınlanan röportajında aspir bitkisi hakkında temel bilgiler verdi.


Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Desteklenmesi kapsamında aspir bitkisinin yetiştirilmesi için verilen hibe destekleri hakkında da önemli paylaşımlarda bulunan Güngör, aspir bitkisinin pazarının bulunduğunu belirterek, “Araziler boş duracağına üretim yapılabilir, pazarı da var zaten. Kuru gıda olduğu için bozulma da yapmaz, çiftçi uygun bulduğu dönem ürününü pazarlayabilir" dedi.

Kamuda 25 yıl çalıştıktan sonra toprakla buluşmanız nasıl oldu?

1 / 20
Türkiye’nin farklı farklı illerinde ülkeme hizmet ettim. Yaptığım iş çiftçilikle ilgili olmasa da çocukluğumdan beri içimde taşıdığım toprak özlemini emekli olduktan sonra gidermek adına memleketime döndüm. Çiftçilik yapmaya başladım.

TKDK ile bu süreçte mi tanıştınız?

2 / 20
Kurulduğu günden bu yana TKDK’nın faaliyetlerini takip ediyordum. Ayrıca Kurumun desteklerinden faydalanan tanıdıklarım da vardı. Bu vesile ile ben de emekli olduktan sonra makine-ekipman konusunda destek alabileceğimi düşünerek, Kurumla iletişime geçtim. Sağ olsunlar bana yol gösterdiler.

Kurum hibesi ile hangi makinaları aldınız?

3 / 20
Sağlanan destekle traktör ve kobli aleti aldım.

Aspir bitkisini yetiştirme kararı nasıl aldınız?

4 / 20
Makina desteğini alınca, mevzuat gereği, taahhütte bulundum. Taahhüdümde aspir bitkisi ve kimyon yetiştirmek vardı. 5 yıl boyunca, bir yıl aspir bir yıl kimyon yetiştirme konusunda 2014’te sözleşme imzaladım. Aspir bitkisini çevremden de ekenler vardı. Ben de aspire ve kimyona karar verdim. Bunlar ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ kapsamında desteklendiği için ikisini seçtim. İlk yıl aspir, ikinci yıl kimyon, bu yıl da yine aspir ektim.

Ne kadarlık bir alana ektiniz bitkiyi?

5 / 20
18 dönümlük arazime, 1.920 kg aspir tohumu ektim.

Yetiştirdiğiniz aspiri nasıl pazarladınız?

6 / 20
106 kg civarında ürün elde ettim ve tahıl ürünleri alıp satan ve zahireci diye tabir edilen kişilere kilosunu 1 liradan sattım ürünümü.

TKDK’ya başvuru sürecinde neler yaşadınız?

7 / 20
Uzman arkadaşlarımız bizleri her zaman çok iyi karşılıyor. Üreticilere her konuda yardımcı oluyorlar. Ben de aynı ilgiyi ve desteği gördüm kendilerinden. Başından sonuna kadar yaklaşımları çok iyiydi.

Aspirle ilgili araştırma yaptınız mı önceden, ekim aşaması ve pazarlama süreci ile ilgili?

8 / 20
Bitkiyi sadece komşu köylerden ekenler olduğu için biliyordum ama ekim için sözleşme imzaladığımda sürekli araştırma yaptım. Biyodizel üretiminde, hayvan yemi olarak, gıda ve boya sektöründe kullanıldığını ve faydalı bir bitki olduğunu bu süreçte öğrendim.

Kamuoyu çok bilmese de aspirle ilgili birçok olumlu bilgi var, sizce yeterli mi? Nasıl değerlendirirsiniz?

9 / 20
Evet, çok olumlu bilgiler var ben de okuyorum ama çiftçi olarak yetersiz kaldığımız oluyor pazarlama konusunda. Bu konuda çiftçilerin daha çok fayda görmesi için daha iyi pazar araştırması yapıp, ürünlerini buna göre satmaları gerekiyor.

Bitkinin ekim ve hasat sürecini bizimle paylaşır mısınız?

10 / 20
Aspiri ekmek için öncelikle sonbaharda araziyi 15-20 cm pullukla sürüyoruz. Sonbaharda yağışlar çok olursa çamur dönemini geçirip, baharın ilk döneminde de ekebiliyorsunuz. Mart ayında araziyi kazayağı aleti ile düzelttikten sonra, dekarına 3 kg tohum, 8-10 kg arasında da gübre serpiyoruz. Aspirin çıkış süreci 30 ila 40 gün arasında... Bu süreçte toprak üstüne çıkmaya başlıyor bitki. Çıktıktan sonra tarlalarda yabani ot mücadelesi başlıyor. Onun için ilaçlama yapılıyor. İlaçlar yabani otları öldürüyor, bitkiye zarar vermiyor. Bahar gübresi atılıyor bir süre sonra. Ağustosun sonuna doğru da aspir bitkisi hasat ediliyor.

Bu tarih hasat için şart mı?

11 / 20
Hayır değil, mesela ben ağustosta hasadı geciktirdim. Ekim ayında hasat ettim. Hasadın gecikmesi de çiftçiye herhangi bir kayıp yaşatmıyor.

Aspir bitkisinin tohumunu nereden temin ettiniz?

12 / 20
Ben Konya’dan aldım, zaten bu işin merkezi Konya diyebiliriz. 3 yıl ekeceğim için, 3 yıllık tohumumu önden aldım. O nedenle aldığım ürününün tamamını sattım, sonraki yıl için ayırmadım tohumu.

Tohum yerli mi?

13 / 20
Yerli tohum ve kendi tohumunu veriyor. Ama aynı tohumu iki yıldan fazla kullanırsanız, verimi düşebilir. Bu nedenle tavsiyem, çiftçinin tohumunu iki yılda bir yenilemesidir.

Aspir bitkisinin iki rengi var, kırmızı ve sarı... Sizin tarlada hangi renk var ve ikisinin arasında bir fark var mı?

14 / 20
Benim tarlamda kırmızı renkli çiçek çıkıyor. İkisinin arasında ürün değeri olarak fark yok sadece boya sanayinde kullananlar için geçerli bir fark bu.

Aspir sapı, çiçekleri, tohumu ile her şeyinden fayda görülen bir bitki. Bu da çiftçiye fazladan getiri sağlıyor değil mi?

15 / 20
Evet, birçok sektörde kullanılıyor, çiftçi ektiği ürünü farklı farklı pazarlara satabilir. Sapı gayet kaliteli saman olur. Hayvanlar için önemli bir besin. Çiçekleri boya sanayisine satılabilir. Tohumu da hem gıda yağı hem de biyodizel olarak kullanılıyor. Ben sadece tohumunu satıyorum. Saplarını da kobli aletimle tarlada parçalayarak gübre olarak faydalanıyorum.

Başka ürünlerle kıyaslandığında verimi nasıl?

16 / 20
Ben arazimin toprak yapısından dolayı çok yüksek verim almadım. Ama bu bitkiyi ekecek çiftçilere tavsiyem topraklarını analiz ettirsinler, çünkü topraktan toprağa alınan ürün miktarı değişiyor. Toprağın neye ihtiyacı varsa ona göre eksik olan maddeyi gübrelerle gidersinler, böylece çok daha yüksek verim alabilirler. Mesela bizim topraklarda genel olarak azot eksikliği var, çiftçiler olarak bu eksikleri gidermemiz lazım.

Çevrenizden aspir ektiğinizi duyanlar size danışıyor mu?

17 / 20
Duyup gelenler çok oluyor. Benim ‘Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ belgem var. Ben danışanlara bu belgeyi almalarını tavsiye ediyorum öncelikle, yoksa bu bitkiyi ekemezler.

Siz belgeyi bu süreçte mi aldınız?

18 / 20
Hayır, tamamen tesadüf oldu. Böyle bir şeyle karşılaşacağımı düşünmeden, çok önceden almıştım belgemi. Daha sonra bana büyük bir kolaylık oldu tabi. Şimdi bana gelip, şakayla karışık, ‘Belgeyi alırken bize niye haber vermedin’? diye sitemde bulunuyor arkadaşlarım. Ben de belgeyi nasıl alabilecekleri konusunda kendilerine yol gösteriyorum. Bu kursları kaymakamlıklar açıyor. Çiftçiler bir araya gelip, en az 10 kişilik gruplar kurarlarsa, kurslar hemen açılıyor.

Kurumdan destek almak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

19 / 20
Kurum çiftçiye büyük fırsatlar sunuyor. Çiftçilerin öncelikle iyi araştırma yapmaları lazım destek almak istedikleri alanla ilgili. Daha sonra projelerini hazırlamaları, projelerinin her aşaması ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekiyor. İşe başladıktan sonra da işlerinin başında bulunmaları çok önemli. Bunlara dikkat ederlerse aldıkları hibeyi çok verimli şekilde kullanabilirler. Rahmetli babam, ‘işini takip et, parana sahip çık’ derdi. Ben de aynı tavsiyede bulunuyorum, çiftçilerimiz işlerine sahip çıktıktan sonra TKDK zaten yollarını açıyor.

Aspir ekmek isteyenlere tavsiyeleriniz ne olur peki?

20 / 20
Öncelikle topraklarını analiz ettirsinler, ona göre gübre kullansınlar. Bunun dışında aspir ekimini her çiftçi yapabilir. Ayrı bir çaba gerektirmiyor. Kimyonda mesela bunu diyemiyorum çünkü ayrı bir iş gücü gerektiriyor ama aspir için böyle bir durum söz konusu değil. Araziler boş duracağına üretim yapılabilir, pazarı da var zaten. Kuru gıda olduğu için bozulma da yapmaz, çiftçi uygun bulduğu dönem ürününü pazarlayabilir.

Yorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
02 Mart 2021, 11:15
Yakup Er
Gerçekten faydalı bilgiler paylaşmışınız sizleri kutluyorum tarım alanındaki değişik tecrübelerinizi paylaşmanız çiftçilerimiz adına güzel bir kazanım olacaktır.

0

0

23 Şubat 2021, 20:35
Rıdvan
Kaç rakıma kadar ekilebiliyor KASTAMONU olurmu

0

0

27 Ağustos 2020, 13:20
Sümbüllü
18 dönüm tarlaya o traktör mü hibe geldi?

0

0

16 Nisan 2020, 13:22
Engin
18 donume 2 tona yakin tohum atacam.106 kilo urun alacam.kilosunu 1 liradan satacam.????

0

0

31 Mart 2020, 03:14
Ali
Eğer 18 dönüm için o traktör verildi ise yazıklar olsun. Adam kıyamete kadar ekip biçse 18 dönüm o traktörü amorti etmez

0

0

17 Şubat 2020, 01:59
Ayse
Bende bu yil ekecem ama hicbbilgim yok acaba gorusebilirmiyiz bilgi almak istiyom

0

0

Yorum Yapın

Tarımda drone nerede kullanılıyor? Tarım ve Çiftçi
Dronlar tarımda nerelerde kullanılıyor? İlaçlama, gübreleme, haritalama başta olmak üzere drone kullanımı çiftçiye nasıl bir kolaylık sağlıyor? İşte Dr. Mevlüt Şahin'in kaleminden tarımda drone kullanımı...
Kaz yetiştiriciliği yapacaklar nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de kaz yetiştiriciliği son yıllarda yaygınlaşıyor. Aslında kazlar Anadolu'da her köy ve kasabada, çiftçilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda hep vardı. Ancak son dönemde artık geleneksel yetiştiricilikten ticari yetiştiriciliğe doğru bir kayış var. Bundan dolayı internette kaz yetiştiriciliğine yönelik bilgiler daha çok aranmaya başladı.
Türkiye’de tarım destekleri! Doğrudan Gelir Desteği ve tarımda özelleştirmeler çiftçiyi nasıl etkiledi? Tarım ve Çiftçi
Türkiye'de tarım desteklerin seyri! İlk destekleme alımı ne zaman ve hangi üründe uygulandı? TMO, Tarım Satış Kooperatifleri ve KİT'ler desteleme alımlarına ne zaman başladı? Tarımda girdi destekleri hangi üründe ne zaman uygulandı? 2000 yılında uygulanan Doğrudan Gelir Desteği'nin ülke tarımına en büyük zararı ne oldu? Tarım sektöründe uygulanan özelleştirmelerden çiftçi nasıl etkilendi? Bütün bu soruların cevabı haberimizde...
Tarım robotları Tarım ve Çiftçi
Tarım robotları, genel olarak açık alan ve kapalı alan robotları olarak sınıflandırılmaktadır. Tarım robotları hakkında temel bilgileri bu çalışmada bulabilirsiniz.
Malç uygulaması ve faydaları nedir? Tarım ve Çiftçi
Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm materyallere malç adı veriliyor. Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir materyalle örtülü olduğu için yabancı ot tohumları çimlenip toprak yüzeyine çıksa dahi fotosentez yapamadıkları için yaşamlarını devam ettiremezler.
9 soruda arazi toplulaştırma Tarım ve Çiftçi
Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmış durumda. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkansız hale getiriyor.
Hobi bahçeciliğine başlarken nelere dikkat etmeli? Tarım ve Çiftçi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, hobi bahçeciliğinde dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılara dikkat çekti. Yanmaz, TÜRKTARIM Dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan makalesinde hobi bahçeciliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Asmalarda yaz budaması Tarım ve Çiftçi
Asmaların uyanıp geliştiği, yapraklı dönemlerinde yapılan işlemlere yaz budamaları veya yeşil budamalar deniliyor. Bu dönemde sürgünlerin dipten kesilmesi, kısaltılması yanında salkımlar ve yapraklarla ilgili değişik kültürel uygulamalar yapılabilmekte.
Çayır ve meraların ıslahı Tarım ve Çiftçi
Düşük kalitelideki verimsiz meraların verimlerini yükseltmek, bu meralardan en yüksek verimi elde etmek ve elde edilen yemin kalitesini artırmak için yapılan işlemlerin hepsine çayır ve mera ıslahı denir.