Tarımın Bilgi Bankası

Reyhan kokulu 'Harput Köfte'

Toplam 154 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluşan Elazığ mutfağı gerçek bir hazine. Köfte ise Elazığ mutfağında ayrı bir öneme sahip.

KÖFTE DÜNYAYA BU COĞRAFYADAN YAYILDI

1 / 5
Dünyanın hemen hemen her mutfağında önemli bir yere sahip olan köftenin dünyaya bu coğrafyadan yayıldığı kabul edilir. Harput yöresine has "Harput köfte’’ yörede sıkça yapılan yemeklerdendir. Bayramlar, düğünler, şenlikler gibi birçok önemli günde sofraların vazgeçilmezi olan Harput köfte bulunduğu yerin adını taşır.

TURİSTLERE İLK TANITILAN LEZZET

2 / 5
Harput köfte Elazığ’a gelen turistlere bölgeyi tanıtırken ilk tattırılan lezzetlerdendir. Harput köftenin en önemli özelliği bulgurla yapılması ve bolca reyhan kullanılmasıdır. Dilerseniz şimdi bu köftenin nasıl yapıldığını anlatalım.

HARPUT KÖFTENİN HAZIRLANIŞI

3 / 5
Kıyma yoğurma leğenine bir adet soğan rendelenir. Yumurta, tuz, biber salçası, reyhan, pul biber ve kıyma katılıp karıştırılır. Üzerine köftelik bulgur ilave edilip yoğrulur. Maydanoz ince olarak kıyılır. Kıymalı karışıma ekleyip yoğurulur. İyice yoğrulan karışımdan fındık büyüklüğünde parçalar alarak, parmaklar hafif sıvıyağa batırılarak yuvarlanır; sonra sağ elimizin başparmağı ile orta parmak arasına alınır sol elimizin orta parmağı avuç içine gelecek şekilde alınır. Köfteler elimizle tekerlek şekli verilerek yapılır. Sos için de bir tencereye tereyağı ve salça (ya da domates rendesi) koyulur, biraz pişirildikten sonra bir buçuk kase su ilave edilir. Su kaynadığında köfteler ilave edilir ve 15 dakika pişirilir. Piştikten sonra kalan suyu bir kaba koyulur. Servis yapıldığında köftelerin üzerine ayırdığımız su ilave edilir. Servis yapılırken yanında çoban salata ve ayranlı çorba çok güzel bir lezzet katar. Harput Köfte kaldığında ertesi gün yeni bir yemek çeşidi olarak değerlendirilir.

KÖFTE ÇULLAMASININ HAZIRLANIŞI

4 / 5
Bir yumurta, 2 kaşık yoğurt, 3 kaşık süt veya su, az miktar tuz ve karbonat ile birkaç damla limon karıştırılır. Bu karışıma un ilave edilerek akışkan bir hamur elde edilir. Daha sonra bir tavaya bol miktarda yağ konulur. Yağ kızınca hazırlanan hamurun içerisine kalmış olan Harput köfteleri atılır. Köftelerin her tarafı hamura bulanır ve kızgın yağa atılarak kızartılır. Pembeleşince servis tabağına alınır.

HARPUT KÖFTE MALZEMELER

5 / 5
500 gr. kıyma 250 kg. köftelik bulgur Yarım çorba kaşığı biber salçası 1 kuru soğan 2 yumurta Reyhan Yarım demet maydanoz 1 tatlı kaşığı pul biber Tuz, Sıvıyağ Sos İçin: 1 çorba kaşığı domates salçası veya 1 domates rendesi 1 çorba kaşığı tereyağı Tuz Kaynak: TÜRKTARIM

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Beslenme ve Yemek
Siyez buğdayı ülkemizde yoğun olarak bulgur yapımında kullanılmakla birlikte; erişte makarna, siyez ezmesi ve köy tipi ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayı ile günümüz buğdayları karşılaştırıldığında siyez buğdayının daha yüksek protein, yağ ve fosfor düzeyine sahip olduğu görülüyor. Siyez ununun kabarma özelliği olmamasından dolayı yassı düz ekmek yapımında da kullanılıyor. Siyez buğdayının sağlık açısından başlıca faydaları şöyle sıralanıyor.
Etin yanında ayran tüketilmemeli! Beslenme ve Yemek
Günlük yaşamda gıdaları tüketirken bazen farkında olarak bazen de farkında olmayarak yanlışlar yapabiliyoruz. Çoğumuz için beytinin yanında yoğurt, dönerin yanında ayran tüketmek olmazsa olmazlarımızdan. Ancak bu tüketim alışkanlığı bazı olumsuzluklarla neden olabiliyor.